TEL: (71) 79 39 334 | (+48) 668 156 175EMAIL: marcin@przychodnianovet.plCZYNNE: PN-PT: 10-20, SB: 10-14ul. Gorlicka 64/3U Wrocław

Kot w domu – gadżety dla naszego pupila

13 stycznia 2019 0

Kupując kota do domu musimy wcześniej zaopatrzyć się w kilka niezbędnych akcesoriów. Kot w domu może być szczęśliwy, jeżeli stworzymy mu odpowiednie warunki. Należy pamiętać, że kot został udomowiony nie tak dawno.

Większość naszych mam, babć pamięta, że kota widywano tylko na wsiach, na ulicy. Nikt nie spodziewał się, że wytrawny łowca myszy i szczurów trafi na salony. Koty na dworze są nie tylko wytrawnymi łowcami, ale też mogą być ofiarami np. lisów. Chętnie wspinają się na drzewa, płoty. Jeżeli chcemy choć trochę urozmaicić życie naszemu kotu, kupmy mu kilka fajnych akcesoriów: drapaki, sztuczne drzewa, zabawki, sztuczne myszki, interaktywne gadżety itp.

Drapaki specjalnie przeznaczone dla kota

Dzisiaj drapaki mogą sięgać pod sam sufit, mogą być wyposażone w różne domki, dziuple, hamaki. Można taką konstrukcję przymocować do ściany/sufitu. Koty chętnie będą się same bawiły na takich torach przeszkód, będą wspinały się na wysoko zamontowane podesty, nie raz będą spały w domku pod sufitem. Można zamontować różne huśtawki z grubych sznurów, drabinki. Wbrew pozorom, życie kota w czterech ścianach jest nudne. Jeżeli zostawiamy kota samego w domu na kilkanaście godzin dziennie warto pomyśleć o takiej wspinaczkowej atrakcji.

Sam drapak może być pionowy i poziomy. Jeżeli posiadamy taką budowlę jak opisałem wcześniej, to pionowe słupki będą spełniały rolę drapaka. Jeżeli chcemy kupić drapak specjalnie dla kota, musi spełnić najważniejszy warunek – wysokość drapaka musi być większa niż długość wyciągniętego kota. Co to oznacza ?

Jaki powinien być drapak przeznaczony dla kota?

Kot drapiąc stoi na tylnych nogach a przednie unosi wysoko nad głowę, średnia wysokość drapaka powinna mieć 120cm. Możemy też kupić drapak poziomy. Koty chętnie korzystają z poziomych drapaków. Na początku kot może niechętnie odwiedzać drapak i dalej tępi pazury na naszych meblach, dywanach, tapetach. W takiej sytuacji można poszukać w sklepach zoologicznych np. kociej miętki, którą smaruje się drapak. Jest to dla kota swoisty afrodyzjak. Jeżeli nasz drapak jest wyposażony w domek, należy pamiętać o solidnej podstawie uniemożliwiającej wywrócenie się konstrukcji.

Miski dla kota – na wodę, na jedzenie

Kolejną rzeczą do kupienia są miski na wodę. Można kupić zwykłe miski lub tzw. fontannę. Zarówno zwykłą miskę jak i fontannę musimy regularnie myć, zapobiegając powstawaniu osadom z kamienia oraz grzybów i pleśni.

Większy wybór mamy z miskami na jedzenie. Są już na rynku miski interaktywne, tzn. takie, które zmuszają kota do wykonania jakiejś czynności, żeby dostać jedną kulkę jedzenia. W takim przypadku jedzenie zajmie kotu nawet godzinę. Można powiedzieć jedzenie przez zabawę. Jeżeli nasz kot zostawiany jest często na kilka dni sam w domu, można kupić miski z automatycznym dozownikiem jedzenia. Są to tzw. karmniki czasowe, wysypujące jedzenie raz na dobę, ale też takie wyposażone w czytnik chipów. Jest to bardzo przydatne, jeżeli w domu mamy kilka kotów i chcemy mieć kontrolę nad ilością zjadanej karmy. Bardzo fajnym rozwiązaniem jest chowanie suchego jedzenia np. na dużym drapaku, w domkach, na hamakach. Kot będzie zmuszony szukać jedzenia, co zdecydowanie zwiększa jego aktywność.

Odpowiednia kuweta

Planując wzięcie kota do domu musimy pamiętać o kuwecie. Kuweta musi być odpowiednio duża, umożliwiając kotu obrócenie się w niej. Może być to kuweta zamknięta lub kuweta otwarta. Jaką wybrać? Musimy zdecydować sami, czasami koty boją się wchodzić do kuwety zamkniętej.

Należy pamiętać o odpowiednim ustawieniu kuwety. Powinno to być miejsce mało uczęszczane przez domowników oraz takie, do którego kot będzie miał ciągły dostęp. Koty nie tolerują zmian, przestawianie kuwety np. raz na miesiąc, może doprowadzić do sytuacji, że nasz kot będzie się załatwiał w różne miejsca zamiast korzystać z kuwety.

Uwaga na zbyt małe kocie zabawki

Największy wybór w zakupach dla kota mamy chyba w zabawkach, jedyną rzeczą na którą musimy zwrócić uwagę to jej wielkość. Nie może być na tyle mała, żeby kot w trakcie zabawy jej nie połknął. W naszej Przychodni Novet bardzo często mamy przypadki połknięcia zabawek przez kota. Są to gumki do włosów, gumki recepturki, stickersy, gumki do mazania, zatyczki do uszu, plastikowe oczy z zabawek, nitki, włóczki. Połknięcie takich rzeczy w 90% kończy się operacją. Kot w domu może mieć bardzo ciekawe życie, ale również czeka na niego dużo niebezpieczeństw.PrzychodniaNovet.pl - Weterynarz Wrocław - Mapa witryny - Copyright by BoldThemes 2019. All rights reserved. Wdrożenie: RevolWEB
PrzychodniaNovet.pl Copyright by BoldThemes 2017. All rights reserved.