UL. GORLICKA 64/3U, WROCŁAW TEL: (71) 79 39 334 | (+48) 668 156 175
UL. DASZYŃSKIEGO 6, SYCÓW TEL: (+48) 790 706 704
Alt text

Kalendarz szczepień psa i kota

Przyjęcie do domu czworonożnego przyjaciela wiążę się z wzięciem na siebie odpowiedzialności za jego zdrowie. Musimy pamiętać by odpowiednio zabezpieczyć go między innymi przed chorobami zakaźnymi. Jedyną skuteczną ochroną są szczepionki.

Szczepienie psa

Psy możemy zaszczepić na takie choroby jak: nosówka, parwowiroza, choroba Rubartha, parainfluenza, kaszel kenelowy, leptospiroza, czy wścieklizna. Koty również możemy szczepić na wściekliznę oraz panleukopenię, herpeswirozę i kalciwirozę (warto jednak zaznaczyć, że szczepienie jest skuteczne w 60%), a także białaczkę, chlamydię.

Szczepiąc naszego pupila musimy mieć pewność, że jest on zdrowy, dlatego przed każdym szczepieniem w Przychodni Novet badamy naszych małych pacjentów. Dodatkowo nie powinniśmy szczepić zwierząt zarobaczonych dlatego warto odrobaczyć je kilka dni wcześniej (przy znacznym zarobaczeniu szczepionka może okazać się nieskuteczna, a nawet szkodliwa).

Szczepienie psów

Program szczepień szczeniąt powyżej 6 tygodnia życia proponowany w naszej przychodni weterynaryjnej i stosowany w hodowlach, którymi nasza przychodnia się opiekuje.

WiekChoroby
6-8 tydz. życianosówka, parwowiroza
9-11 tydz. życianosówka, parwowiroza, choroba Rubartha
12-14 tydz. życianosówka, parwowiroza, choroba Rubartha, parainfluenza, leptospiroza
15-17 tydz. życianosówka, parwowiroza, choroba Rubartha, parainfluenza, leptospiroza

Integralnym elementem szczepień zasadniczych u szczenięcia jest podanie dawki przypominającej po 12 miesiącach od ostatniego szczepienia.

Szczepienia psów na wściekliznę są w Polsce obowiązkowe i muszą być powtarzane co roku. Pierwsze szczepienie powinno zostać wykonane po 3 miesiącu życia. Badania wykazały, że pierwsze szczepienie na wściekliznę wykonane razem z pozostałymi chorobami zakaźnymi praktycznie nie daje odporności na tą chorobę, dlatego warto zachować kilkudniowy odstęp miedzy tymi szczepieniami. Kolejne szczepienia mogą być już łączone i podawane w jednym zastrzyku.

Szczepienie kotów

Program szczepień kociąt proponowany w naszej przychodni weterynaryjnej i stosowany w hodowlach, którymi nasza przychodnia się opiekuje:

WiekChoroby
6-8 tydz. życianosówka, parwowiroza
9-11 tydz. życianosówka, parwowiroza, choroba Rubartha
12-14 tydz. życianosówka, parwowiroza, choroba Rubartha, parainfluenza, leptospiroza
15-17 tydz. życianosówka, parwowiroza, choroba Rubartha, parainfluenza, leptospiroza

Choroby, którymi koty mogą zarazić się w sposób bezpośredni (poprzez kontakt z innym chorym zwierzęciem) to FIV (wirus nabytego niedoboru immunologicznego kotów), FeLV (białaczka kotów) oraz wścieklizna, pozostałe wirusy możemy zanieść do domu na naszych ubraniach, butach i nieświadomie zarazić naszego kota. Taka informacja jest przekazywana w naszej przychodni wszystkim właścicielom kotów. Wiedza o drogach zakażenia, umożliwia nam przekonanie naszych klientów dlaczego warto szczepić koty niewychodzące z domu. Zachorowanie na tzw. katar koci jest jak najbardziej możliwe u kotów, które nigdy nie wyszły za próg domu.

Inaczej niż w przypadku psów, nie mamy obowiązku szczepienia kotów na wściekliznę, jednak gdy decydujemy się, że nasz pupil będzie kotem “wychodzącym” warto zdecydować się na tę profilaktykę, przede wszystkim ze względu na nasze zdrowie. Pierwsze szczepienie wykonujemy po 3 miesiącu życia, kilka dni po ostatnim szczepieniu na pozostałe choroby zakaźne. Kolejne szczepienia wykonujemy co 2 lata.

Szczepienie przeciwko białaczce kotów zalecamy w zależności od ryzyka, które rośnie wraz z częstotliwością przebywania zwierzaka na dworze. Koty codziennie wychodzące warto szczepić co 2 lata a nawet raz w roku, natomiast, te wychodzące rzadko, np. na wystawy co trzy lata (chyba, że przepisy związkowe wymagają inaczej). Wychodząc z Przychodni Novet właściciele są zawsze informowani o możliwości wystąpienia reakcji poszczepiennej i konieczności obserwacji zwierzaka przez ok. 2 godziny po szczepieniu. Taka informacja powinna być przekazywana po każdym szczepieniu przez lekarza weterynarii.

Charakterystycznymi objawami wczesnej reakcji poszczepiennej mogą między innymi być:

  • utrata przytomności
  • wymioty
  • biegunka
  • ślinotok i obrzęk pyska lub/i całego ciała

Jeżeli właściciel zaobserwuje wyżej wymienione objawy u swojego podopiecznego powinien niezwłocznie wrócić ze zwierzęciem do przychodni. Taki wstrząs po szczepieniu jest zagrożeniem dla życia naszego pupila.

Komentarze

Przeczytaj również

Jakie mogą być powody wymiotów u kota?

Jeśli posiadasz kota, być może byłeś świadkiem tego, jak Twój mruczący przyjaciel wymiotuje. To sygnał, który zawsze powinien zwrócić…

Opublikowano