UL. GORLICKA 64/3U, WROCŁAW TEL: (71) 79 39 334 | (+48) 668 156 175
UL. DASZYŃSKIEGO 6, SYCÓW TEL: (+48) 790 706 704

Objawy chorobowe u zwierząt

Psy i koty są dość skrytymi zwierzętami i nierzadko zdarza się, że zwierzę do lekarza weterynarii trafia już w bardzo zaawansowanym stadium choroby. U naszych pupili istnieją jednak zachowania, dzięki którym nieświadomie dają znać opiekunowi, aby ten zasięgnął porady lekarza weterynarii (I nie jest to suchy nos).

Rodzaje objawów chorobowych

Objawy możemy podzielić na swoiste – charakterystyczne dla konkretnej jednostki chorobowej oraz nieswoiste, ogólne, które mogą pojawiać się przy bardzo wielu schorzeniach. Niestety najczęściej spotykamy się z tymi drugimi, nietypowymi, które przez długi czas są ignorowane przez właściciela.

Zmiany w zachowaniu i w apetycie

Najłatwiejszymi do zaobserwowania symptomami złego samopoczucia zwierzęcia przez opiekuna są te dotyczące zmian w zachowaniu i apetycie. Jeśli zwierzak jest osowiały, przesypia całe dni, jest niechętny do ruchu i spacerów, jest mało aktywny, zwłaszcza jeśli do tej pory uwielbiał ruch, unika kontaktu z człowiekiem, chowa się (dotyczy szczególnie kotów) lub przeciwnie, jest nadmiernie pobudzony lub niespokojny, wokalizuje,  drepcze nocami po mieszkaniu, to znak że zwierzęciu może coś dolegać.

Dodatkowo, brak apetytu, szczególnie u zwierząt, dla których jedzenie do tej pory było jedną z najprzyjemniejszych czynności, oraz stopniowa utrata wagi, powinny być sygnałem alarmowym dla właściciela. Istnieją schorzenia, w których zwierzęta chudną pomimo „wilczego apetytu".

Należy pamiętać, że nadmierny apetyt oraz zjadanie niejadalnych przedmiotów również może być objawem choroby lub zaburzeń behawioralnych, szczególnie w połączeniu z wielomoczem i wzmożonym pragnieniem.

Objawy z przewodu pokarmowego

Objawy z przewodu pokarmowego również są jednymi z częściej obserwowanych, do których głównie należą biegunki i wymioty.  Nigdy nie należy lekceważyć wymiotów, szczególnie jeśli są one uporczywe i trwają przez dłuższy czas. Biegunki, mimo że często mają podłoże pokarmowe, również powinny być konsultowane. Należy pamiętać, że utrzymujący się luźny stolec lub zwiększona liczba wypróżnień do kilku w ciągu dnia również może być wskazaniem do wykonania badań dodatkowych.  Szczególną uwagę należy zwrócić na szczenięta i kocięta, u których długotrwałe wymioty i biegunki szybko powodują odwodnienie i zaburzenia elektrolitowe.

Zwiększona ilość moczu

Do niepokojących objawów zalicza się także zwiększona ilość oddawanego moczu i co za tym idzie wzmożone pragnienie. Mogą to być objawy poważnych chorób metabolicznych. Chore zwierzęta są w stanie wypijać bardzo duże ilości wody.

Objawy dermatologiczne

Inną grupą objawów są objawy dermatologiczne. Świąd i uporczywe drapanie bardzo obniżają komfort życia psa, dlatego nigdy nie wolno ignorować tych objawów. Również z pozoru niewinne intensywne wylizywanie łap lub określonej części ciała nie jest normalnym zachowaniem. Nadmierne wypadanie włosów, wyłysienia, słaba jakość okrywy włosowej, mogą być zwiastunami chorób endokrynologicznych.

Zmęczenie

Jeśli u zwierzęcia pojawia się męczliwość, często przysiada na spacerach, intensywnie ziaje bez wysiłku fizycznego, do tego często kaszle, również istnieje wskazanie do konsultacji weterynaryjnej, gdyż takie objawy mogą wskazywać na chorobę układu sercowo-naczyniowego.

Obserwacja, obserwacja i jeszcze raz obserwacja

Dzięki pilnej obserwacji zwierzęcia przez opiekuna oraz umiejętności rozpoznawania sygnałów chorobowych, możliwe jest szybsze wykrycie procesu chorobowego, postawienie właściwej diagnozy przez lekarza weterynarii oraz podjęcie leczenia.

Komentarze

Przeczytaj również

Jak leczyć otyłość u zwierząt domowych?

Otyłość stanowi jeden z największych problemów medycznych zwierząt domowych na całym świecie. Może ona wpływać na zdrowie naszych pupili…

Opublikowano