UL. GORLICKA 64/3U, WROCŁAW TEL: (71) 79 39 334 | (+48) 668 156 175
UL. DASZYŃSKIEGO 6, SYCÓW TEL: (+48) 790 706 704

Małe grzechy właścicieli, a duże szkody dla organizmu psa - co robimy źle?

Bezwarunkowa miłość, lojalne towarzystwo, wiele wsparcia i zabawy – większość miłośników zwierząt doskonale zdaje sobie sprawę z tego, że życie z psem jest o wiele lepsze. Te czworonogi od lat towarzyszą ludziom, stając się niezastąpionymi członkami ich rodzin. Nie bez powodu pies jest nazywany najlepszym przyjacielem człowieka! Kochamy nasze pupile i chcemy im zapewnić jak najlepsze warunki życia – czasem jednak popełniamy małe grzechy, które niestety skutkują dużymi szkodami dla organizmu psa. Dowiedz się, na co zwrócić uwagę!

Uleganie błagalnemu spojrzeniu

Kiedy nasz pupil wpatruje się w nas błagalnym wzrokiem, trudno nie uleć pokusie poczęstowania go kawałkiem naszego jedzenia. Czy wiesz jednak, że niektóre składniki Twojego posiłku mogą być szkodliwe dla psa?

Psi układ pokarmowy różni się od ludzkiego – zjedzenie resztek Twojego posiłku przez zwierzaka może prowadzić do wymiotów, biegunki, a także poważniejszych skutków, jak zapalenie trzustki. Dodatkowo, nasze jedzenie nierzadko zawiera zbyt dużą ilość sodu dla czworonogów.

Niektóre składniki naszego jadłospisu są szczególnie szkodliwe dla psów. Cebula, czosnek, winogrona i rodzynki, czekolada, cytrusy to jedne z produktów, które stanowią niebezpieczeństwo dla naszego futrzastego przyjaciela. Dając psu kawałek kostki czekolady, możesz go nieświadomie skrzywdzić. Zanim podasz swemu pupilowi jakikolwiek produkt, koniecznie upewnij się, że zjedzenie go nie odbije się negatywnie na zdrowiu zwierzaka.

Więcej przeczytasz w artykule: Które produkty dla ludzi są nieodpowiednie dla zwierząt?

Wybieranie nieodpowiedniej karmy

Właściciele zwierząt powinni pamiętać, że nie wszystkie karmy są sobie równe – przed zakupem należy poczytać o kluczowych zasadach dobrze zbilansowanej diety dla psa, a następnie porównać składniki karm. Jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości co do tego, która opcja będzie najlepsza dla Twojego pupila, warto poradzić się w tej kwestii weterynarza – on z pewnością pomoże w wyborze optymalnej karmy.

Wybór wysokiej jakości karmy jest konieczny, jeśli chcemy uniknąć problemów skórnych, niedożywienia i wielu schorzeń, które znacząco wpływają na zdrowie i samopoczucie zwierzaka. Pełnowartościowe posiłki powinny być również adekwatne do wieku, masy ciała czy aktywności naszego czworonoga.

Dawanie stałego dostępu do karmy

Nieposkromiony apetyt psów to pozostałość z przeszłości, kiedy to wilki, gdy tylko coś upolowały, musiały najeść się na zapas, ponieważ nie miały pewności, za jaki czas dostaną kolejny posiłek. Właśnie dlatego nasi futrzaści przyjaciele nie są najlepsi w regulowaniu ilości spożywanego przez nich pokarmu. Jeśli będziemy dawać im stały dostęp do karmy, niemożliwe jest kontrolowanie tego, jak dużo jedzą. Może to prowadzić do nadwagi czy otyłości, które znacząco wpływają na zdrowie psa – często zwiększają ryzyko kontuzji, oddziałują negatywnie na układ krążenia, a także prowadzą do niedoczynności tarczycy czy cukrzycy.

Nie powinniśmy dawać psu stałego dostępu do karmy również dlatego, że w ten sposób nie zawsze możemy poznać, że zachodzą zmiany w apetycie zwierzęcia. Są one pierwszym objawem wielu poważnych dolegliwości, jednak w łatwy sposób mogą zostać przeoczone. Należy pamiętać, że psy nierzadko ukrywają to, że coś im dolega. Zmiana apetytu może być cenną wskazówką, by udać się do weterynarza w celu kontroli, przeprowadzenia pełnej diagnostyki i ewentualnego podjęcia leczenia.

Zapominanie o codziennym myciu miski

Prawidłowe mycie miski naszego psa jest niezwykle ważne – w trosce o jego zdrowie, powinniśmy robić to codziennie. Jeśli to zaniedbamy, po jakimś czasie będziemy mogli zauważyć biofilm tworzący się na powierzchni miski z wodą – to śliski zbiór drobnoustrojów. Podobnie jest w przypadku talerzyka na karmę, gdyż tłuszcz zawarty w psim pożywieniu jest wręcz idealną pożywką dla bakterii. Zaniedbanie tej kwestii może mieć różny wpływ na zdrowie psa – wszystko zależy od jego odporności, jednak możliwymi konsekwencjami jest między innymi zakażenie dróg moczowych czy zapalenie spojówek.

Brak regularnych wizyt u weterynarza

Oprócz jedzenia, zabawy i miłości, Twój pies ma również potrzeby zdrowotne – właśnie dlatego powinieneś zaplanować regularne kontrole u weterynarza. Wiele zwierząt ukrywa swe choroby, póki nie uniemożliwiają im one codziennego funkcjonowania, dlatego konieczne jest sprawdzanie stanu zdrowia pupila. W ten sposób nieprawidłowości zostaną szybko wykryte i po pełnej diagnostyce będzie można podjąć leczenie.

Znalezienie weterynarza, który wykazuje się pełnym profesjonalizmem i zaangażowaniem w pomoc zwierzętom, jest kluczowe. Wybierając lekarza weterynarii dla swego pupila, warto postawić na osobę, z którą będziesz mógł budować długotrwałą relację – w ten sposób Twój pies będzie mógł oswoić się z gabinetem i zaufać pracującym tam osobom.

Komentarze

Przeczytaj również