UL. GORLICKA 64/3U, WROCŁAW TEL: (71) 79 39 334 | (+48) 668 156 175
UL. DASZYŃSKIEGO 6, SYCÓW TEL: (+48) 790 706 704

Kołnierz ochronny dla psa - w jakich sytuacjach go używać?

Z pewnością większość z nas choć raz widziała zwierzę noszące na szyi specjalną osłonę – kołnierz ochronny dla psa. Pełni on bardzo istotną rolę, pomagając naszym pupilom wrócić do pełni sił po operacji, jak i wspiera w walce z pewnymi chorobami. Dowiedz się, w jakich sytuacjach go używać!

Kiedy pies powinien nosić kołnierz ochronny?

Kołnierz ochronny powinien być noszony zawsze, gdy zaleci to weterynarz. Zazwyczaj ma to miejsce po różnego rodzaju zabiegach czy operacjach. Dzięki temu niwelujemy ryzyko, że zwierzę zdejmie opatrunek, rozdrapie szwy i będzie wylizywać ranę – a w ten sposób zapobiegamy przedostawaniu się do niej bakterii mogących wywołać infekcje.

Wskazaniem do założenia kołnierza ochronnego mogą być również problemy okulistyczne, przy których zwierzę odczuwa swędzenie bądź ból oczu czy ich okolic. W ten sposób uniemożliwiamy czworonogowi drapanie się po głowie, które mogłoby skończyć się uszkodzeniem oczu pazurami. Zwierzętom zakładamy kołnierz również wtedy, gdy zmagają się one z chorobami skóry powodującymi świąd – zapobiega on nadmiernemu wylizywaniu swędzących miejsc, co z kolei przyczynia się do szybszego powrotu do zdrowia.

Problemy behawioralne również stanowią wskazanie do zakładania kołnierza ochronnego psu. Może on być rozwiązaniem w przypadku, gdy zwierzę ze stresu wylizuje skórę czy gryzie łapy, raniąc się. Warto pamiętać, że w takiej sytuacji należy się zgłosić do behawiorysty oraz weterynarza – w niektórych przypadkach treningi mogą zostać uzupełnione farmakologiczną terapią.

Kołnierz ochronny dla psa – rodzaje

Najpopularniejszy jest twardy kołnierz ochronny – jest wykonany z półprzezroczystego plastiku i zakłada się go na obrożę. Zazwyczaj wykorzystywany jest po operacjach, aby zapobiec zerwaniu opatrunku oraz lizaniu rany, jak i w przypadku problemów okulistycznych czy świądu skóry. Co ważne, zwierzę może w nim swobodnie jeść oraz pić. Warto jednak pamiętać, że może on stanowić problem dla psów przepełnionych energią. Czworonóg może obijać się w nim o ściany czy meble, dlatego niezbędne jest przyzwyczajenie zwierzaka do akcesorium.

Miękki kołnierz ochronny dla psa jest wykonany z miękkiej tkaniny i wyposażony w usztywniony stelaż chroniący pysk i oczy zwierzęcia przed dotknięciem przez kołnierz czy obtarciem o przedmioty. Zwykle przybiera kształt stożka, jednak dostępne są także produkty o kształcie płaskiego dysku. Miękki kołnierz jest elastyczny, zakładany bezpośrednio na szyję. Będzie to odpowiednia opcja dla pupili, które źle czują się podczas noszenia twardej osłony. Powinniśmy jednak pamiętać, że akcesorium może się czasem poluzować – z tego powodu musimy regularnie sprawdzać, czy odpowiednio przylega do szyi.

Kołnierz okulistyczny wyglądem przypomina ten miękki, jednak jest dodatkowo wyposażony w pasy, które zapobiegają dotykaniu łapami oczu. Zaleca się go po operacjach i różnego rodzaju zabiegach okulistycznych. Co istotne, utrudnia on zwierzęciu jedzenie czy picie.

Dostępne są również kołnierze typu „oponka”, a także produkty dmuchane – otaczają one szyję pupila. To rozwiązanie bardzo wygodne, które nie ogranicza pola widzenia oraz słyszenia. Należy jednak pamiętać, że takie akcesorium nie chroni przed drapaniem się po głowie, lizaniem ogona czy okolic dolnych części łap.

Wybór odpowiedniego kołnierza ochronnego dla naszego pupila powinien być skonsultowany z weterynarzem i dostosowany do upodobań zwierzęcia. W przypadku, gdy sztywny, twardy kołnierz będzie mu sprawiać zbyt duży dyskomfort, warto zastanowić się nad delikatniejszą opcją. Ponadto, należy zwrócić uwagę na wymiary produktu i dostosować je do wielkości psa – w szczególności do obwodu jego szyi. W przypadku luźnego kołnierza istnieje ryzyko jego zsunięcia się, a za ciasne akcesorium będzie sprawiać czworonogowi dyskomfort.

Jak przyzwyczaić psa do kołnierza ochronnego?

Aby zapewnić naszemu zwierzęciu jak największy komfort, należy odpowiednio przygotować mieszkanie. Jeśli pupil nosi twardą osłonę, która ogranicza jego pole widzenia, powinniśmy przestawić wszelkie przedmioty, o które pies może się zaczepić – niepotrzebne meble czy rośliny doniczkowe. Oprócz tego, warto pamiętać o przesunięciu misek z wodą oraz jedzeniem w miejsce blisko posłania. Warto je przy tym umieścić w odpowiedniej odległości od ściany, aby kołnierz o nią nie uderzał.

Jeśli jest taka możliwość, warto zacząć przyzwyczajać psa do tego akcesorium jeszcze przed przebytą operacją czy zabiegiem. Dobrze jest zacząć powoli, od pozwolenia zwierzęciu obwąchać kołnierz, a dopiero po jakimś czasie założyć go, pozwolić mu w nim postać w miejscu, by następnie zachęcić do przejścia małego dystansu. Należy przy tym pamiętać o mocy smakołyków – warto nagradzać pupila za postępy.

Co ważne, pies może być niezadowolony z faktu, że musi nosić kołnierz ochronny. Nie możemy jednak ulegać jego błaganiom i go ściągnąć – jeśli to zrobimy, wystarczy chwila nieuwagi, aby zwierzę zdążyło ściągnąć opatrunek czy zacząć wylizywać ranę, co może poskutkować infekcją.

Komentarze