UL. GORLICKA 64/3U, WROCŁAW TEL: (71) 79 39 334 | (+48) 668 156 175
UL. DASZYŃSKIEGO 6, SYCÓW TEL: (+48) 790 706 704

Kiedy pójść z kotem do weterynarza?

Aby zadbać o zdrowie kota, niezbędne są regularne kontrole u lekarza weterynarii. Powinno się na nie zabierać zwierzę co najmniej raz w roku, a w przypadku starszych kotów – to znaczy powyżej 10. roku życia – udawać się na kontrolę co 6 miesięcy. Niestety niektóre dolegliwości pojawiają się nagle, dlatego właściciele kotów powinni zaznajomić się z niepokojącymi objawami, które powinny skłonić ich do niezwłocznej konsultacji z weterynarzem. W tym artykule podpowiadamy, kiedy pójść z kotem do weterynarza.

Niepokojące objawy – kiedy iść z kotem do weterynarza?

Należy pamiętać, że koty to zwierzęta potrafiące ukrywać swoje złe samopoczucie i towarzyszące im dolegliwości. Sprawia to, iż dostrzeżenie sygnałów wskazujących na konieczność wizyty weterynaryjnej jest znacznie utrudnione. Opiekunowie zwierząt powinni być wyczuleni na wszelkie zmiany zarówno w wyglądzie kota, jak i jego zachowaniu.

Poniżej przedstawiamy, kiedy iść z kotem do weterynarza. Co ważne, wymienione objawy nie stanowią zamkniętej listy – przedstawiamy jedynie sygnały świadczące o konieczności natychmiastowej wizyty w gabinecie weterynaryjnym. Jeśli jakiekolwiek zachowanie czy zmiany w wyglądzie zwierzaka nas niepokoją, nie powinniśmy się wahać przed konsultacją ze specjalistą.

Oznaki bólu

Chociaż ból może stanowić oznakę różnorodnych dolegliwości, nigdy nie powinniśmy go ignorować. Jeśli zauważymy, że nasz mruczek reaguje na dotyk inaczej niż dotychczas, szczególnie kiedy dotykamy go w bolesnym miejscu, oraz wokalizuje dyskomfort. Oprócz tego, należy zwrócić uwagę na agresywne zachowanie, przybieranie spiętej pozycji, w której głowa znajduje się poniżej linii grzbietu, a także niespokojne poruszanie ogonem czy położenie uszu. Kiedy kot zmaga się z bólem, mogą również wystąpić zaburzenia snu, przyspieszony oddech, zwężone powieki czy nadmierne wylizywanie. Niekiedy zwierzę może również zacząć przebywać w innych miejscach niż dotychczas.

Zmiany w apetycie

Wszelkie zmiany w apetycie kota powinny zwrócić uwagę jego opiekuna – nie należy bagatelizować nagłego czy postępującego zmniejszenia apetytu. Może to wskazywać na poważne dolegliwości, takie jak powikłania cukrzycowe, niewydolność nerek czy niedrożność jelit. Brak apetytu powinien zostać skonsultowany z lekarzem weterynarii również ze względu na fakt, że koty pobierają większość płynów z jedzenia – jeśli będą unikać posiłków, może to doprowadzić do odwodnienia.

Problemy z oddychaniem

Duszności oraz problemy z oddychaniem u kota mogą objawiać się na różne sposoby. Sygnały te są początkowo trudne do rozpoznania. Opiekunowie zwierząt powinni zwracać uwagę na kaszel, głośne oddychanie, nietypowe odgłosy oddechowe, oddychanie z otwartym pyszczkiem oraz zwiększoną męczliwość kota.

Kiedy zwierzę ma duże trudności w oddychaniu, może rozciągnąć ciało do przodu i opuścić głowę. Wtedy mogą pojawić się niebieskie dziąsła i zapaść stanowiąca wynik niedotlenienia. Jeśli kot ma trudności w oddychaniu, powinniśmy natychmiast działać – liczy się każda chwila.

Nieprawidłowe oddawanie moczu

Należy pamiętać, że koty są narażone na choroby pęcherza moczowego i cewki moczowej, a także wytrącanie się kamieni moczowych. Problemy z układem moczowym mogą objawiać się na różne sposoby – możliwe, że zwierzę będzie oddawało mocz poza kuwetą, wokalizował podczas załatwiania się, nadmiernie wylizywał okolice intymne. Dodatkowo, kot może oddawać małe ilości moczu.

Częste wymioty u kota

Chociaż koty niekiedy wymiotują przez kłaczki zalegające w układzie pokarmowym, nie powinniśmy ignorować zbyt częstych wymiotów. Może to stanowić objaw poważnych dolegliwości, takich jak niewydolność nerek, wątroby czy trzustki.

Biegunka

Biegunka u kota rozpoznawana jest wtedy, gdy zwierzę wypróżnia się luźnymi, często śluzowymi lub wodnistymi stolcami częściej niż dotychczas, np. 5-6 razy na dobę. Co istotne, biegunka stanowi objaw dolegliwości, dlatego jej wystąpienie powinno być skonsultowane z weterynarzem – nawet jeśli biegunki ustąpią i zapobiegniemy odwodnieniu, bez pomocy specjalisty nie odkryjemy ich przyczyny i nie wyleczymy pupila.

Letarg u kota

Letarg to stan zmęczenia i długotrwałej senności – może być spowodowany różnymi dolegliwościami, dlatego niezbędna jest wizyta w gabinecie weterynaryjnym. Jeśli nasze zwierzę dużo śpi, porusza się wolniej, rzadziej się myje czy wykazuje opóźnioną reakcję na różne bodźce, nie powinniśmy tego ignorować.

Wystąpienie drgawek

Wśród najbardziej niepokojących objawów można wymienić wystąpienie drgawek – najczęściej spowodowane są one problemami z układem nerwowym. Powodem może być padaczka, która stanowi niebezpieczeństwo dla zdrowia i życia pupila, mogąca objawiać się także utratą przytomności i ślinieniem. Jako przyczyny wystąpienia padaczki wskazuje się przy tym guzy, urazy czy zapalenie mózgu i układu nerwowego, choroby metaboliczne, a także urazy mechaniczne, takie jak upadek z wysokości czy potrącenie.

Niedowład lub paraliż kończyn u kota

Niestabilny chód kota, niedowład kończyn lub ich całkowity paraliż mogą wskazywać na problemy związane z rdzeniem kręgowym. Jeśli u naszego pupila wystąpi paraliż tylnych kończyn, możliwą przyczyną jest zakrzepica aorty – zazwyczaj wiąże się ona z chorobą zatorowo-zakrzepową, jednak może towarzyszyć też chorobie tarczycy czy nowotworom.

Doznanie przez kota urazu

Jeśli nasz kot doznał jakiegokolwiek urazu, który wiąże się z wystąpieniem otwartej rany i krwotoku, należy zabrać go do weterynarza. Powinniśmy to również zrobić, jeśli pupil został potrącony, spadł z wysokości, został uderzony drzwiami czy zaatakowany przez inne zwierzę. Nawet jeśli nasz pupil nie wykazuje jakichkolwiek objawów, nie należy lekceważyć powagi sytuacji – kot może być w szoku i jeszcze nie odczuwać bólu, choć doszło do urazów wewnętrznych.

Opiekunowie kotów powinni pamiętać, że zwierzę powinno zostać zabrane do weterynarza, jeśli brał on udział w walce z innym kotem – szczególnie takim, którego nie znamy. Specjalista odpowiednio oczyści rany, co zapobiegnie ewentualnym komplikacjom i przyspieszy proces gojenia.

Najczęstsze choroby kotów – na co zwrócić szczególną uwagę?

Niektóre dolegliwości występują u kotów znacznie częściej niż pozostałe. Warto zapoznać się z ich objawami, aby wiedzieć, kiedy pójść z kotem do weterynarza. Wśród najczęstszych chorób kotów wymienia się choroby dróg oddechowych, cukrzycę, nabyty niedobór immunologiczny, przewlekłą chorobę nerek i choroby jamy ustnej.

Choroby górnych dróg oddechowych

Infekcje dróg oddechowych przenoszone są drogą kropelkową, to znaczy przez lizanie, kaszel czy kichanie. Jeśli nasz pupil zostanie zarażony taką chorobą, zauważymy u niego objawy, takie jak kichanie, katar, chrapanie i duszności. Może wystąpić również gorączka, utrata apetytu czy złe samopoczucie pupila.

Cukrzyca u kota

Koty nierzadko zmagają się z cukrzycą. Wśród jej symptomów wymienia się zwiększone pragnienie i apetyt, spadek masy ciała, zwiększona częstotliwość oddawania moczu, jak i pogorszenie wyglądu oraz stanu sierści. Z cukrzycą mogą wiązać się także nawracające zakażenia dróg moczowych.

Nabyty niedobór immunologiczny

Na wirusa niedoboru immunologicznego kotów (FIV) narażone są przede wszystkim zwierzęta przebywające na zewnątrz oraz terytorialne kocury. Objawami tej choroby są powiększone węzły chłonne, gorączka, utrata masy ciała, wypadanie sierści i infekcje oczu.

Chcesz dowiedzieć się więcej? Sprawdź nasz artykuł dotyczący najczęstszych chorób kotów!

Kiedy pójść z kotem do weterynarza – podsumowanie

Opiekunowie kotów powinni pamiętać o zabieraniu swoich pupili na wizyty kontrolne u weterynarza przynajmniej raz w roku. W przypadku kotów powyżej 10. roku życia należy to robić co sześć miesięcy. Kontrole i rutynowe badania pozwalają wykryć nieprawidłowości w zdrowiu naszych pupili. Niekiedy jednak dolegliwości objawiają się nagle, co wymaga nieplanowanej wcześniej wizyty u specjalisty – jeśli zauważymy którekolwiek z opisanych powyżej symptomów, nie powinniśmy zwlekać z konsultacją ze specjalistą.

Komentarze

Przeczytaj również

RTG zwierzęcia - kiedy warto je zrobić?

Postęp technologii umożliwił rozwój medycyny weterynaryjnej – dzięki odkryciu nowego rodzaju promieniowania przez Wilhelma Rentgena w 1896 roku, możliwe…

Opublikowano

Kiedy można spuścić psa ze smyczy?

Psy uwielbiają biegać, bawić się i odkrywać świat – ich właściciele powinni jednak pamiętać, że spuszczanie ze smyczy swego…

Opublikowano