
Jak żyć z psem, który traci wzrok?
Opieka nad niewidomym bądź tracącym wzrok psem wymaga od właścicieli czworonogów odpowiedniego podejścia i dużego zaangażowania. Pierwsze tygodnie tuż po otrzymaniu diagnozy z pewnością nie będą łatwe, tym samym to od was zależeć będzie komfort życia niedowidzącego psa. Jak prawidłowo opiekować się psem, który traci wzrok?
Dlaczego pies traci wzrok?
Słuch i wzrok to bez wątpienia dwa najważniejsze zmysły u każdego czworonoga. Gdy praca jednego z nich ulega zaburzeniu, pupil może początkowo miewać spore problemy z funkcjonowaniem, co w większości przypadków ma także znamienny wpływ na jego właściciela. Niespodziewana utrata wzroku nakłada bowiem multum wyzwań i obowiązków, z którymi nie tak łatwo jest się zmierzyć. I choć z reguły psia ślepota następuje stopniowo, niewidomy pies będzie wymagał należytej opieki. Co istotne, nie wolno bagatelizować tego problemu! W wielu przypadkach właściciele dopiero w zaawansowanym stopniu dowiadują się, iż czworonóg zaczął tracić wzrok. Najczęstszą przyczyną ślepoty u psów jest zaawansowany wiek oraz uszkodzenia mechaniczne. To jednak należy pamiętać, iż problemy ze wzrokiem mogą również objawić się na skutek nieprawidłowości zachodzących w organizmie pupila, w tym właśnie cukrzycy lub chorób serca i ośrodkowego układu nerwowego.
Ślepota u psów objawia się najczęściej poprzez:
- niezdarność i potykanie się o łapki,
- niepewne zachowania,
- brak zdolności do znalezienia miski czy ulubionej zabawki,
- nadmierną ospałość,
- dezorientację,
- zmiany na gałce ocznej, takie jak zaczerwienienie i zmętnienie.
Wykryta we wczesnym stadium utrata wzroku może zahamować proces ślepnięcia, będąc jednocześnie gwarancją powrotu do zdrowia. Jeżeli zauważycie jakikolwiek z powyższych objawów, należy niezwłocznie skonsultować się z lekarzem weterynarii w celu podjęcia specjalistycznych środków. Weterynarz dokona oceny wzroku na podstawie wywiadu okulistycznego, co bardzo często prowadzi do szybkiego ustalenia przyczyny ślepoty. W klinice weterynaryjnej Novet przeprowadzamy operacje leczenia zaćmy u psów, jeśli podejrzewasz jej początki u swojego pupila, zgłoś się do nas.
Opieka nad niewidomym psem – o tym pamiętaj
Postępująca ślepota u psów może być przyczyną wielu trudności zarówno dla zwierzaka, jak i jego właściciela. Niemniej jednak psy posiadają niesamowitą umiejętność do przystosowania się do nowej sytuacji! Nie oznacza to oczywiście, iż należy traktować czworonoga jak całkowicie zdrowego. Wręcz przeciwnie – będzie on wymagał należytej opieki i większej uwagi ze strony właściciela. Wówczas tak ważne jest zrozumienie problemu i zapewnienie pupilowi odpowiednich warunków do życia.
Co możecie zrobić, by ułatwić mu funkcjonowanie? Przede wszystkim nie zmieniajcie waszej codziennej rutyny! Jeśli miseczki na karmę i wodę dotychczas były umiejscowione w kuchni, niech tam pozostaną. Pies, który traci wzrok, powinien zastać warunki takie, jakie były w mieszkaniu przed utratą wzroku. W tym wypadku warto jedynie pozbyć się nadmiaru zabawek i pozostałych rzeczy, które mogłyby utrudnić mu swobodne przemieszczanie. Początki bywają oczywiście trudne, tym samym zwierzak z pewnością niejednokrotnie potknie się o napotkane krzesło czy szafkę. To jednak warto ułatwić mu codzienne funkcjonowanie.
Zwróćcie także uwagę na sposób mówienia. Niedowidzący pies dopiero z czasem przyzwyczai się do nowej rzeczywistości, zwłaszcza jeżeli macie do czynienia z czworonogiem w wieku senioralnym. Pies powinien czuć się bezpiecznie i w pełni komfortowo. Przed każdym dotknięciem pupila powinniście najpierw go zawołać i pozwolić na mu na reakcję. Nie podnoście głosu i unikajcie dotykania go z zaskoczenia. W przypadku spacerów uważajcie natomiast na dodatkowe bodźce pochodzące z otoczenia. Niewidomy pies nie powinien biegać bez smyczy w okolicy, której nie zna, gdyż może to grozić poważnym wypadkiem. Szczególna ostrożność jest wręcz wskazana!
Pies zmagający się z utratą wzroku z czasem nauczy reagować się wyłącznie na same dźwięki. W razie konieczności warto także pomyśleć o spotkaniu z behawiorystą, który nie tylko pomoże wam w opiece nad czworonogiem, ale również nauczy niewidomego psa podstawowych komend. Pamiętajcie, że to od was w szczególności zależy, jak poradzicie sobie z opieką. Bądźcie w stałym kontakcie z lekarzem weterynarii i na każdym kroku otaczajcie pupila miłością.
Komentarze