UL. GORLICKA 64/3U, WROCŁAW TEL: (71) 79 39 334 | (+48) 668 156 175
UL. DASZYŃSKIEGO 6, SYCÓW TEL: (+48) 790 706 704

Jak uniknąć udaru cieplnego u psa?

Lato daje nam możliwość spędzenia czasu na świeżym powietrzu wraz z naszymi psimi przyjaciółmi. Warto jednak pamiętać, że w przeciwieństwie do ludzi, zwierzęta nie mają skutecznego sposobu na regulowanie temperatury swego ciała poprzez pocenie się. Właśnie dlatego właściciele czworonogów powinni wiedzieć, jak zapobiegać i tym samym uniknąć udaru u psa. Dowiedz się, na co zwrócić szczególną uwagę!

Udar cieplny u psa – co to?

Udar cieplny stanowi efekt przegrzania. To poważny stan, który występuje w sytuacji, gdy temperatura ciała Twojego zwierzęcia jest tak wysoka, że jego narządy wewnętrzne przestają funkcjonować – największe zaburzenia dotyczą układu oddechowego, krwionośnego, wydalniczego oraz przewodu pokarmowego. Zwierzę traci zdolność do kontrolowania temperatury i kiedy dostrzegalne są objawy przegrzania, ciepłota psa wynosi zazwyczaj około 41-42°C.

Które psy są szczególnie narażone na przegrzanie?

Większość przypadków udaru cieplnego występuje w miesiącach letnich. Warto pamiętać, że w czasie upału wszystkie psy są nim zagrożone! Niektóre rasy są jednak o wiele bardziej narażone na udar cieplny – wśród nich możemy wymienić reprezentantów ras brachycefalicznych, posiadających krótkie i płaskie pyski. Dlaczego? Psy nie pocą się jak ludzie i dyszą w celu obniżenia temperatury ciała – specyficzna budowa czaszki wspomnianych ras sprawia, że proces ten jest o wiele mniej skuteczny.

Wśród ras szczególnie narażonych na udar cieplny możemy wymienić m.in.:

  • buldogi,
  • mopsy,
  • boksery,
  • shih tzu,
  • boston teriery,

Ponadto, psy posiadające długie włosy czy grube futro również są bardziej narażone na przegrzanie – ich zdolność do ochładzania się w czasie upału jest ograniczona. Udar cieplny u psa może wystąpić również w przypadku zwierząt o wysokiej beztłuszczowej masie mięśniowej, co wiąże się z większym ryzykiem przegrzania po wysiłku. Tak jest między innymi w przypadku chartów. Na ryzyko udaru narażone są także zwierzęta z nadwagą. Ponadto, wysokie temperatury stanowią większe zagrożenie również dla szczeniąt i psich seniorów, jak i pupili zmagających się z różnymi chorobami.

Jak zapobiec udarowi cieplnemu u psa?

Aby zapobiec udarowi cieplnemu u psa, należy zwrócić uwagę na kilka istotnych kwestii. Niezwykle ważne jest zapewnienie zwierzęciu stałego dostępu do wody oraz unikanie zbyt długiego przebywania na słońcu. Powinniśmy zrezygnować z dłuższych spacerów w godzinach popołudniowych, kiedy temperatura na zewnątrz jest najwyższa – najlepiej robić to rankiem bądź późnym wieczorem. Warto unikać również wysiłku fizycznego.

Ponadto, w upalne dni nigdy nie zostawiaj swojego zwierzaka na zewnątrz bez nadzoru! Zwierzę przebywające na podwórku powinno mieć stały dostęp do wody oraz schronienie przed słońcem. A w razie nieobecności w domu należy zapewnić, by temperatura w pomieszczeniu nie była zbyt wysoka – warto zasłonić rolety okienne czy wykorzystać wentylator bądź wiatrak domowy.

Nigdy nie zostawiaj swojego psa samego w zaparkowanym samochodzie! Pojazd bardzo szybko się nagrzewa, co stanowi zagrożenie dla życia zwierzęcia – nawet kilkuminutowe opuszczenie samochodu w celu zrobienia szybkich zakupów może skończyć się tragicznie!

Udar cieplny u psa – objawy

Podczas upałów należy uważnie obserwować naszego pupila – a jeśli zauważymy jakiekolwiek niepokojące symptomy, należy natychmiast zareagować. Najczęstsze objawy udaru u psa to:

  • osłabienie,
  • nadmierne zianie i ślinotok,
  • nieregularnie płytki oddech,
  • wymioty,
  • utrata przytomności.

Oprócz tego, możliwe jest szybsze bicie serca i przyspieszone tętno, szkliste oczy, ciemne zabarwienie języka i blade błony śluzowe, dreszcze, zaburzenia równowagi czy drgawki, temperatura ciała powyżej 40°C.

Pamiętaj: nie wszystkie symptomy muszą wystąpić jednocześnie. Jeśli zauważymy u naszego psa wyżej wymienione objawy, należy udzielić mu pierwszej pomocy i natychmiast udać się z nim do weterynarza!

Udar u psa – pierwsza pomoc

Niezwykle ważne jest, aby w przypadku wystąpienia udaru u naszego psa zachować spokój i przenieść go w zacienione, chłodne miejsce. Wtedy należy mu podać letnią (ale nie lodowatą!) wodę do picia. Należy powoli ochładzać zwierzę – położyć go na wilgotnym ręczniku, zwilżyć łapy, a jego głowę oraz szyję nakryć wilgotnym materiałem. Pamiętaj, aby nie przykrywać pupila mokrymi ręcznikami, gdyż w ten sposób jego ciało się nagrzeje. Ponadto, zapewnij psu dostęp do świeżego powietrza.

Co istotne, nawet jeśli udało Ci się schłodzić psa, wciąż należy natychmiast udać się do weterynarza! Przegrzanie może skutkować poważnym uszkodzeniem narządów wewnętrznych, co będzie mógł stwierdzić tylko specjalista w gabinecie weterynaryjnym. Tylko w ten sposób możliwe będzie podjęcie odpowiednich czynności, aby pomóc zwierzęciu.

Komentarze

Przeczytaj również

Jak dbać o zęby psa? Kompletny przewodnik

Chociaż większość z nas kojarzy opiekę stomatologiczną głównie z ludźmi, prawidłowa higiena jamy ustnej jest równie ważna dla naszych…

Opublikowano

Jak dbać o zęby psa?

Prawidłowa higiena jamy ustnej jest ważna nie tylko dla ludzi, ale i dla psów. Zaniedbania w tej kwestii mogą…

Opublikowano