UL. GORLICKA 64/3U, WROCŁAW TEL: (71) 79 39 334 | (+48) 668 156 175
UL. DASZYŃSKIEGO 6, SYCÓW TEL: (+48) 790 706 704

Jak podróżować ze swoim zwierzakiem nie robiąc mu krzywdy?

Podejmując decyzje dotyczące podróży, powinniśmy pamiętać, aby wybrać to, co jest najbezpieczniejsze i najbardziej komfortowe dla naszego pupila. Jeśli nie będziemy w stanie spędzić wystarczająco dużo czasu z czworonogiem, warto zostawić go w domu pod opieką rodziny czy znajomych. Jeśli jednak zdecydujemy się zabrać ze sobą zwierzęcego przyjaciela, warto postępować zgodnie z poniższymi wskazówkami. W ten sposób zapewnimy naszemu zwierzakowi bezpieczną i bezstresową podróż.

Podróż samochodem

Dla części zwierząt podróż samochodem może być doskonałą przygodą, którą pokochają. Niektóre z nich mogą jednak czuć się niekomfortowo, dlatego warto zadbać o ich szczególną opiekę. Jak zapewnić naszemu pupilowi bezstresową przejażdżkę autem?

Nie pozwól psu przemieszczać się po aucie

Jednym z najbezpieczniejszych sposobów podróżowania samochodem wraz z psem jest transporter, który został zabezpieczony poprzez pas bezpieczeństwa. Jeśli jednak nasz pies jest zbyt duży, aby skorzystać z takiego rozwiązania, wyjściem będą szelki wpinane za pas bezpieczeństwa – uniemożliwi to naszemu pupilowi przemieszczanie się po aucie i rozpraszanie nas podczas jazdy. Jest to kwestia bardzo ważna zarówno ze względu na bezpieczeństwo czworonoga, jak i nasze własne.

Koty powinny podróżować w transporterze

Większość kotów nie czuje się komfortowo podczas podróży samochodem, dlatego dla ich bezpieczeństwa powinniśmy trzymać je w transporterze. Niezwykle istotne jest, aby we właściwy sposób je zabezpieczyć, żeby nie podskakiwały podczas jazdy. Odpowiednie zapięcie pasem bezpieczeństwa zapewni, że nasz pupil nie dozna urazu w trakcie podróży.

Przednie siedzenia pozostaw dla ludzi

Pamiętaj, aby trzymać swego zwierzaka na tylnym siedzeniu samochodu. Jest to kluczowe, gdyż w przypadku uruchomienia poduszki powietrznej, zwierzę znajdujące się na miejscu pasażera może doznać urazu. Jest to możliwe nawet wtedy, gdy pupil znajduje się w klatce czy transporterze.

Poduszka powietrzna ma za zadanie amortyzowanie uderzenia ciała podczas wypadku. Jeśli jednak doszło do awarii systemu SRS, może ona samodzielnie wystrzelić przy hamowaniu awaryjnym czy kolizji. Warto mieć to na uwadze, wybierając miejsce naszego zwierzaka na podróż autem.

Weź kogoś do pomocy

W miarę możliwości weź ze sobą kogoś, z kim mógłbyś się podzielić obowiązkami związanymi z prowadzeniem pojazdu oraz opieką nad zwierzakiem. Chodzi tutaj nie tylko o komfort pupila, ale również twój – wiedząc, że jest z tobą ktoś godny zaufania, kto bacznie obserwuje twojego psa lub kota, będziesz mógł odrobinę odpocząć.

Rób przerwy w podróży

Podczas podróży bardzo ważne jest regularne robienie krótkich przystanków, podczas których należy podawać zwierzęciu wodę. Odradza się natomiast podawania jedzenia zarówno w trakcie jazdy, jak i podczas postojów. Nigdy też nie pozwól opuścić swemu zwierzakowi samochodu bez obroży, identyfikatora oraz smyczy.

Nigdy nie zostawiaj zwierzęcia samego w samochodzie

Może ci się wydawać, że wyjście z samochodu zajmie tylko chwilę – dla zwierząt nawet kilkuminutowe pozostanie samemu wiąże się jednak z wieloma zagrożeniami. Jednym z nich jest upał. Psy nie mogą kontrolować temperatury ciała poprzez pocenie się, przez co mogą się szybko przegrzać. Nierzadko prowadzi to do sytuacji, w której życie czworonoga jest w niebezpieczeństwie.

Podróż pociągiem

Powinniśmy pamiętać, że podróżowanie pociągiem wraz ze zwierzęcym towarzyszem wymaga zakupu dodatkowego biletu. Zwierzaki nie mogą przebywać na miejscach do siedzenia, jak również wchodzić do wagonów gastronomicznych.

Podróż samolotem

Zanim podejmiemy decyzję o podróży samolotem, warto rozważyć wszystkie potencjalne niebezpieczeństwa. Niektóre rasy zwierząt, takie jak buldogi, mopsy czy koty perskie są szczególnie podatne na niedotlenienie i udar cieplny – wynika to z posiadania przez nie krótkich kanałów nosowych.

Jeśli zdecydujemy się na ten środek transportu, zadbajmy o aktualne szczepienia przeciw wściekliźnie, jak i formalności związane z paszportem naszego pupila. Sprawdź również wszystkie szczegóły na stronie linii lotniczej i w regulaminie, aby uniknąć jakichkolwiek nieprzyjemności.

Dodatkowo, wybierajmy loty bezpośrednie. Unikniemy w ten sposób błędów, które zdarzają się w trakcie przesiadek, jak i ewentualnych opóźnień w wyciąganiu czworonoga z samolotu. Starajmy się również nie latać ze zwierzakiem podczas ruchliwych okresów, takich jak wakacje. Jest ono wtedy bardziej narażone na nieostrożne obchodzenie się z nim ze względu na gorączkowy okres pełen podróży.

Komentarze

Przeczytaj również

Psie sporty – co warto robić ze swoim psem?

Na przestrzeni ostatnich lat coraz większą popularnością cieszą się psie sporty. Oferują one możliwość poprawy kondycji zwierzęcia, jak również…

Opublikowano