UL. GORLICKA 64/3U, WROCŁAW TEL: (71) 79 39 334 | (+48) 668 156 175
UL. DASZYŃSKIEGO 6, SYCÓW TEL: (+48) 790 706 704

Jak podawać domowemu zwierzęciu leki przy tym go nie stresując?

Większość miłośników zwierząt doskonale zdaje sobie sprawę z tego, jak kłopotliwe może być podawanie im leków. Nasze czworonogi mogą nie być zachwycone koniecznością przyjmowania tabletek, kropel czy smarowania ich maścią, co nierzadko prowadzi do napięcia i dyskomfortu. Istnieje jednak kilka prostych sztuczek, które zapewnią, że zwierzę otrzyma wszystkie potrzebne leki, jednak nie będzie się przy tym stresować!

Ukryj tabletkę!

Jednym z najprostszych sposobów podawania zwierzęciu tabletki, jest ukrycie leku. Pamiętaj, by wkładać tabletkę do pożywienia czworonoga, kiedy on tego nie widzi. Jeśli Twój pupil zauważy, że chowasz coś w jego jedzeniu, stanie się podejrzliwy i nie będzie chciał spróbować posiłku.

W przypadku tabletek, które można rozkruszać, wystarczy rozgnieść produkt i wymieszać go z karmą lub podawać go partiami. Gdy tabletkę trzeba podać w całości, warto dokładnie schować ją w pożywieniu zwierzaka. Jeśli nie masz pewności, czy możesz pokruszyć lek, warto zerknąć na informacje zawarte w ulotce lub zasięgnąć porady weterynarza.

Nie zapominaj o mocy przysmaków

Do ukrycia tabletki można wykorzystać także ulubione smakołyki naszego pupila – wtedy zwierzak będzie tak podekscytowany przysmakiem, że prawdopodobnie nie zwróci uwagi na lek. Innym rozwiązaniem jest posłużenie się specjalnymi smaczkami przeznaczonymi do ukrywania tabletek – warto zapytać o nie w klinice weterynaryjnej.

Ważne jest, by upewnić się, że Twój zwierzak zjadł tabletkę i nie wypluł jej po spożyciu smakołyku czy karmy. Psy i koty posiadają niezwykle czuły zmysł węchu, dlatego nawet jeśli dołożysz wszelkich starań, by zamaskować lek, aromat jedzenia może nie przysłonić zapachu medykamentu. Wtedy warto spróbować tej sztuczki z innym smakołykiem o silniejszym aromacie.

Podawaj smakołyki małymi krokami

Co, jeśli nawet ta technika nie działa? Wtedy możesz spróbować podania kawałka smakołyku bez tabletki, następnie przysmaku z lekiem i wreszcie części, która ma zamaskować posmak substancji leczniczej. Działa to w szczególności w przypadku kotów.

Odwróć uwagę zwierzaka

Warto podawać zwierzęciu lek, kiedy jego uwaga jest odwrócona – możesz go zabrać na spacer, gdyż właśnie wtedy czworonóg jest rozpraszany przez wiele interesujących widoków, zapachów i dźwięków. Kiedy Twój pupil będzie zajęty poznawaniem nowego terytorium, możesz zaoferować mu tabletkę ukrytą w smaczku – wtedy jest większe prawdopodobieństwo, że zwierzak nie zwróci uwagi na lek.

„Przypadkowo” upuść smaczek

Kiedy przygotowujesz obiad, Twój zwierzak może siedzieć w kuchni, bacznie obserwując Twoje ruchy. Być może wpatruje się on w Ciebie błagalnym wzrokiem, prosząc o smaczek w postaci kawałka mięsa, warzywa czy owocu. Możesz to wykorzystać na swoją korzyść! Wystarczy, że wtedy „przypadkowo” upuścisz przysmak z tabletką na podłogę – Twoje zwierzę pomyśli, że niezwykle mu się poszczęściło i nie zda sobie sprawy, że właśnie przyjęło lek.

Wykorzystaj konkurencję wśród zwierząt

Jeśli w Twoim domu gości kilka zwierząt, z pewnością zdajesz sobie sprawę, jakie zamieszanie występuje, gdy rozdajesz im smakołyki. Po ukryciu medykamentu w jednym smaczku, rozdaj przysmaki wszystkim pupilom – upewnij się jednak, że podajesz jedzenie z tabletką temu czworonogowi, który jej potrzebuje! Dlaczego ta metoda może być skuteczna? Niektóre psy mają tendencję do szybszego jedzenia w sytuacjach konkurencyjnych – wtedy może szybciej spożyć jedzenie, nie dostrzegając nawet, że znajduje się w nim lek.

Leki do oczu i uszu

W przypadku aplikacji medykamentów do oczu i uszu sprawa nie jest tak prosta – wymaga to zachowania spokoju oraz dużej precyzji. W trakcie używania kropli, maści czy żelu, należy zatroszczyć się o sterylność, aby nie wywołać jakichkolwiek infekcji. Co robić, aby jak najmniej stresować przy tym naszego pupila? Podczas aplikacji należy łagodnie mówić do zwierzęcia, a po zakończonym zabiegu nagrodzić go ulubionym smaczkiem – w ten sposób czynność ta nie będzie mu się źle kojarzyć.

Skonsultuj się z weterynarzem

Istnieje wiele sposobów na podawanie zwierzętom leków – szczególnie, jeśli zwierzę musi przyjąć tabletki. Powinniśmy jednak pamiętać, że nie wszystkie metody sprawdzą się w przypadku konkretnego leku. Część medykamentów można pokruszyć, natomiast inne muszą być przyjmowane w całości, by były skuteczne. Z tego powodu warto omówić z weterynarzem najlepszy sposób podania zwierzęciu leku – wtedy będziemy mieć pewność, jakie działania należy podjąć.

 

 

Komentarze

Przeczytaj również

Jak przygotować zwierzę do USG?

Badanie ultrasonograficzne stanowi technikę nieinwazyjnego obrazowania, które, dzięki użyciu fal ultradźwiękowych, pozwala na obejrzenie wewnętrznych struktur. Chociaż pierwszy raz…

Opublikowano