UL. GORLICKA 64/3U, WROCŁAW TEL: (71) 79 39 334 | (+48) 668 156 175
UL. DASZYŃSKIEGO 6, SYCÓW TEL: (+48) 790 706 704

Jak podawać domowemu zwierzęciu leki przy tym go nie stresując?

Większość miłośników zwierząt doskonale zdaje sobie sprawę z tego, jak kłopotliwe może być podawanie im leków. Nasze czworonogi mogą nie być zachwycone koniecznością przyjmowania tabletek, kropel czy smarowania ich maścią, co nierzadko prowadzi do napięcia i dyskomfortu. Istnieje jednak kilka prostych sztuczek, które zapewnią, że zwierzę otrzyma wszystkie potrzebne leki, jednak nie będzie się przy tym stresować!

Ukryj tabletkę!

Jednym z najprostszych sposobów podawania zwierzęciu tabletki, jest ukrycie leku. Pamiętaj, by wkładać tabletkę do pożywienia czworonoga, kiedy on tego nie widzi. Jeśli Twój pupil zauważy, że chowasz coś w jego jedzeniu, stanie się podejrzliwy i nie będzie chciał spróbować posiłku.

W przypadku tabletek, które można rozkruszać, wystarczy rozgnieść produkt i wymieszać go z karmą lub podawać go partiami. Gdy tabletkę trzeba podać w całości, warto dokładnie schować ją w pożywieniu zwierzaka. Jeśli nie masz pewności, czy możesz pokruszyć lek, warto zerknąć na informacje zawarte w ulotce lub zasięgnąć porady weterynarza.

Nie zapominaj o mocy przysmaków

Do ukrycia tabletki można wykorzystać także ulubione smakołyki naszego pupila – wtedy zwierzak będzie tak podekscytowany przysmakiem, że prawdopodobnie nie zwróci uwagi na lek. Innym rozwiązaniem jest posłużenie się specjalnymi smaczkami przeznaczonymi do ukrywania tabletek – warto zapytać o nie w klinice weterynaryjnej.

Ważne jest, by upewnić się, że Twój zwierzak zjadł tabletkę i nie wypluł jej po spożyciu smakołyku czy karmy. Psy i koty posiadają niezwykle czuły zmysł węchu, dlatego nawet jeśli dołożysz wszelkich starań, by zamaskować lek, aromat jedzenia może nie przysłonić zapachu medykamentu. Wtedy warto spróbować tej sztuczki z innym smakołykiem o silniejszym aromacie.

Podawaj smakołyki małymi krokami

Co, jeśli nawet ta technika nie działa? Wtedy możesz spróbować podania kawałka smakołyku bez tabletki, następnie przysmaku z lekiem i wreszcie części, która ma zamaskować posmak substancji leczniczej. Działa to w szczególności w przypadku kotów.

Odwróć uwagę zwierzaka

Warto podawać zwierzęciu lek, kiedy jego uwaga jest odwrócona – możesz go zabrać na spacer, gdyż właśnie wtedy czworonóg jest rozpraszany przez wiele interesujących widoków, zapachów i dźwięków. Kiedy Twój pupil będzie zajęty poznawaniem nowego terytorium, możesz zaoferować mu tabletkę ukrytą w smaczku – wtedy jest większe prawdopodobieństwo, że zwierzak nie zwróci uwagi na lek.

„Przypadkowo” upuść smaczek

Kiedy przygotowujesz obiad, Twój zwierzak może siedzieć w kuchni, bacznie obserwując Twoje ruchy. Być może wpatruje się on w Ciebie błagalnym wzrokiem, prosząc o smaczek w postaci kawałka mięsa, warzywa czy owocu. Możesz to wykorzystać na swoją korzyść! Wystarczy, że wtedy „przypadkowo” upuścisz przysmak z tabletką na podłogę – Twoje zwierzę pomyśli, że niezwykle mu się poszczęściło i nie zda sobie sprawy, że właśnie przyjęło lek.

Wykorzystaj konkurencję wśród zwierząt

Jeśli w Twoim domu gości kilka zwierząt, z pewnością zdajesz sobie sprawę, jakie zamieszanie występuje, gdy rozdajesz im smakołyki. Po ukryciu medykamentu w jednym smaczku, rozdaj przysmaki wszystkim pupilom – upewnij się jednak, że podajesz jedzenie z tabletką temu czworonogowi, który jej potrzebuje! Dlaczego ta metoda może być skuteczna? Niektóre psy mają tendencję do szybszego jedzenia w sytuacjach konkurencyjnych – wtedy może szybciej spożyć jedzenie, nie dostrzegając nawet, że znajduje się w nim lek.

Leki do oczu i uszu

W przypadku aplikacji medykamentów do oczu i uszu sprawa nie jest tak prosta – wymaga to zachowania spokoju oraz dużej precyzji. W trakcie używania kropli, maści czy żelu, należy zatroszczyć się o sterylność, aby nie wywołać jakichkolwiek infekcji. Co robić, aby jak najmniej stresować przy tym naszego pupila? Podczas aplikacji należy łagodnie mówić do zwierzęcia, a po zakończonym zabiegu nagrodzić go ulubionym smaczkiem – w ten sposób czynność ta nie będzie mu się źle kojarzyć.

Skonsultuj się z weterynarzem

Istnieje wiele sposobów na podawanie zwierzętom leków – szczególnie, jeśli zwierzę musi przyjąć tabletki. Powinniśmy jednak pamiętać, że nie wszystkie metody sprawdzą się w przypadku konkretnego leku. Część medykamentów można pokruszyć, natomiast inne muszą być przyjmowane w całości, by były skuteczne. Z tego powodu warto omówić z weterynarzem najlepszy sposób podania zwierzęciu leku – wtedy będziemy mieć pewność, jakie działania należy podjąć.

 

 

Komentarze

Przeczytaj również