UL. GORLICKA 64/3U, WROCŁAW TEL: (71) 79 39 334 | (+48) 668 156 175
UL. DASZYŃSKIEGO 6, SYCÓW TEL: (+48) 790 706 704

Jak leczyć otyłość u zwierząt domowych?

Otyłość stanowi jeden z największych problemów medycznych zwierząt domowych na całym świecie. Może ona wpływać na zdrowie naszych pupili na różne sposoby, poprzez skrócenie długości ich życia bądź zwiększenie ryzyka rozwoju innych chorób. W trosce o zdrowie i jakość życia naszych zwierzęcych przyjaciół, powinniśmy zadbać o ich odpowiednią wagę. Za chwilę dowiesz się, jak leczyć otyłość u zwierząt domowych.

Czy twoje zwierzę jest otyłe?

Otyłość to nagromadzenie nadmiaru tkanki tłuszczowej. Jej nadmiar idzie w parze z dodatkową masą ciała, dlatego też większość osób z nadwagą czy otyłością będzie ją posiadać. Wagę można w łatwy sposób zmierzyć u weterynarza, nawet podczas wizyt kontrolnych.

Przyjmując wagę jako wskazówkę, uważa się, że psy mają nadwagę, gdy ważą 10-20% powyżej swej idealnej masy ciała, natomiast są otyłe, kiedy ta rozbieżność przekracza 20%. W przypadku kotów nadwaga występuje wtedy, gdy masa ciała jest większa o 15-20% od wagi optymalnej. Otyłość natomiast ma miejsce, kiedy waga różni się o 30-40%.

Leczenie otyłości powinno odbywać się pod nadzorem weterynarza. Pomoże nam on zważyć czworonoga, jak również ustalić jego odpowiednią masę ciała. Lekarz weterynarii wskaże nam również, jakie kroki podjąć w walce z otyłością naszego zwierzęcego przyjaciela. Poniżej przedstawiamy jednak kilka uniwersalnych rad, które warto wdrożyć w życie.

Pamiętaj o odpowiedniej diecie

Częstym błędem popełnianym przez właścicieli zwierząt domowych jest przekarmianie pupili, dając im więcej jedzenia niż wynikałoby to z zaleceń dla ich rasy, wieku czy aktywności fizycznej. W przypadku psów właściciele często pozwalają im jeść do woli – nierzadko prowadzi to jednak do otyłości. Wynika to z uwarunkowań biologicznych - wilczy krewni psów żyjący w naturalnych warunkach nie zawsze mogli zdobyć pokarm, co skutkowało kilkudniowym postem. W warunkach domowych, pomimo że nasze zwierzęta nie są zagrożone głodowaniem, i tak często decydują się jeść wszystko, co mogą.

Podczas leczenia otyłości u zwierząt domowych powinniśmy pamiętać o odpowiedniej diecie – jest to jedna z kluczowych rzeczy. Podawajmy naszym zwierzęcym przyjaciołom tyle karmy, ile wynika z zaleceń dla ich rasy, wieku, jak i aktywności fizycznej. Jeśli posiadamy kilka zwierząt, konieczne jest kontrolowanie, czy zwierzę na diecie odchudzającej nie podjada jedzenia z misek pozostałych pupili.

Karma odchudzająca w walce z otyłością

Podczas walki z otyłością u naszego zwierzęcia domowego nie możemy również podawać zbyt małej ilości karmy. Wynika to z faktu, że mała ilość jedzenia wiąże się z dostarczeniem zwierzęciu mniejszych ilości składników mineralnych i niewystarczającej dawki witamin. Pamiętajmy, iż cały proces odchudzania powinien przebiegać powoli.

Warto zastanowić się nad rozpoczęciem podawania pupilowi karmy odchudzającej, która charakteryzuje się obniżoną kalorycznością. Ważne jest jednak, aby dobrać taką, która jest odpowiednio zbilansowana i posiada zmniejszoną ilość kalorii oraz tłuszczu. Wybór odpowiedniej karmy nie jest jednak łatwy, dlatego warto udać się z tym problemem do weterynarza. Podczas konsultacji weterynaryjnej specjalista będzie mógł doradzić nam we wspomnianej kwestii.

Nie dokarmiaj swego pupila

Wyeliminuj dokarmianie zwierzaka resztkami ze stołu. Nie są one tylko wysokokaloryczne, ale również ubogie w wartościowe dla naszego zwierzaka składniki odżywcze. Pamiętaj też, aby poinformować pozostałych domowników o rozpoczęciu walki z otyłością u zwierzęcia – nasze działania mogą pozostać bezskuteczne, jeśli pozostałe osoby wciąż będą dokarmiać pupila.

Nie zapominaj o aktywności fizycznej

Odpowiednia ilość ruchu jest również kwestią niezwykle istotną podczas walki z otyłością u zwierząt domowych. Zapewnia ona lepsze postępy w całym procesie, jak również pomaga w utrzymaniu właściwej wagi nawet po osiągnięciu prawidłowej masy ciała.

W przypadku psów, chcąc zachęcić je do większego ruchu, możemy zakupić nowe zabawki. Dobrym pomysłem są również spacery – warto je stopniowo wydłużać bądź zwiększać ich częstotliwość. Jeśli chodzi o koty, to warto wykorzystać piłeczki, piórka, kocie wędki, aby zmotywować zwierzaka do ruchu.

Warto jednak zaznaczyć, że nie można przesadzać z aktywnością fizyczną. Jeśli nasze zwierzę nie ma energii, nie zmuszajmy go do zabawy czy ćwiczeń. Powinniśmy wziąć pod uwagę, że pupile z otyłością charakteryzują się mniejszą tolerancją na wysiłek niż w pełni zdrowe czworonogi. Nie zapominajmy, by dopasować aktywność do stanu zdrowia oraz możliwości zwierzęcia.

Komentarze

Przeczytaj również