UL. GORLICKA 64/3U, WROCŁAW TEL: (71) 79 39 334 | (+48) 668 156 175
UL. DASZYŃSKIEGO 6, SYCÓW TEL: (+48) 790 706 704

Jak dobrać dietę dla psa?

Planujesz w najbliższym czasie adopcję psa? To zatem idealna pora, by odpowiednio przygotować się na nadejście czworonożnego przyjaciela. Oprócz skompletowania psiej wyprawki należy zapoznać się również z kwestią diety. Jak dobrać dietę dla psa i na co koniecznie zwrócić uwagę przy wyborze karmy? Podpowiadamy!

W kwestii żywienia psy są całkowicie zdane na swoich właścicieli. Niemniej jednak pragniemy zwrócić szczególną uwagę na dobór odpowiedniej diety dla pupila, gdyż ma to ogromny wpływ na jego rozwój oraz ogólne samopoczucie zwłaszcza w trakcie pierwszych miesięcy. Częste zmiany diety lub źle dobrany pokarm mogą wywołać u psa niepożądane skutki, w tym właśnie poważne zaburzenia żołądkowo-jelitowe.

Spożywane każdego dnia posiłki, powinny być bogate w wartościowe składniki - białko, węglowodany czy witaminy. Niestety o dopasowanie karmy do potrzeb psiaka wcale nie tak łatwo... Kierujmy się wiekiem, fizjologią, stopniem aktywności fizycznej czy ogólnym stanem zdrowia naszego czworonoga. O czy jeszcze warto pamiętać?

Dieta psa - jaka powinna być?

Przede wszystkim pełnowartościowa oraz zbilansowana. Idealna dieta musi koniecznie zawierać białko, węglowodany, składniki mineralne, witaminy i tłuszcze, a wszystko to w odpowiednich proporcjach.  Nie powinno także zabraknąć błonnika niezbędnego w procesie trawienia pokarmu. W zależności od wieku psa obowiązują nas jednak nieco inne zasady. Co mamy na myśli?

  • Szczenięta - pierwsze tygodnie psa są kluczowe dla jego rozwoju. To właśnie wtedy rośnie jego zapotrzebowanie na energię. W tym czasie zwierzak spożywa wyłącznie mleko matki. Po upływie 4. tygodnia stopniowo są wprowadzane produkty zastępcze, które mają za zadanie dostarczyć młodemu organizmowi składniki odżywcze. Zwykle jest to niewielka ilość mokrej i suchej karmy.
  • Dorosłe psy - w zależności od wielkości konkretnej rasy osiągnięcie dorosłości może przypadać na zupełnie inny okres. Niemniej jednak to właśnie w tym czasie spada zapotrzebowanie na białko oraz energię. Dieta dorosłych psów powinna być dopasowana do stopnia aktywności, a co za tym idzie, aktywne psiaki muszą otrzymać dokładną ilość kalorii, która odpowiadania ich codziennemu zapotrzebowaniu.
  • Starsze psy - kładziemy szczególny nacisk na potrzeby psów w wieku senioralnym. Mniejsza aktywność oraz spowolniony metabolizm sprawiają, iż serwowane pożywienie powinno być przede wszystkim lekkostrawne.

Skoro już mowa o kwestii dostosowania diety do wieku pupila, nie moglibyśmy nie wspomnieć o wielkości rasy i masy ciała. Źle dobrana może skutkować zbyt szybkim wzrostem lub występowaniem chorób układu moczowego. Zwracajmy uwagę na oznaczenia takie jak junior, adult czy senior. Ułatwią dobór odpowiedniego pokarmu dla czworonożnego przyjaciela.

Domowa dieta psa - to trzeba wiedzieć

Co poniektórzy właściciele psów rezygnują z gotowych produktów na rzecz samodzielnie przygotowywanych posiłków. Nic w tym dziwnego. Tym sposobem zapewniamy zwierzęciu niezwykle urozmaiconą dietę, jednocześnie rezygnując z nadmiaru konserwantów i szkodliwych dodatków. To dobry wybór - oczywiście, o ile mamy świadomość, jak to prawidłowo zrobić. W trakcie przygotowywania posiłków należy zadbać o zachowanie proporcji i dobór odpowiednich składników.

To spore wyzwanie, zwłaszcza jeżeli nie posiadamy wystarczającej wiedzy w kwestii żywienia psów. Na całe szczęście gotowe karmy nie zaskakują swoim składem, tym samym producenci kładą szczególny nacisk na potrzeby naszych czworonogów. Wówczas warto zwrócić uwagę na oznaczenia na etykiecie i wybrać najlepsze produkty.

Co szkodzi psom?

W zależności od potrzeb psiaka właściciele zazwyczaj serwują im dania typowo mięsne. Dieta wegetariańska jest oczywiście możliwa. Niemniej jednak w tym wypadku należy koniecznie skonsultować to z weterynarzem. Pamiętajmy także, aby wykluczyć z diety składniki szkodliwe. Rodzynki, czekolada, awokado czy pestki owoców mogą wywołać niepożądane skutki uboczne, w tym wymioty, drgawki czy zaburzenia pracy serca.

Dieta psa powinna być dobrana względem jego wieku, rasy oraz potrzeb. Jeżeli zdecydowałeś się na adopcję psa i nie do końca wiesz, jak dobrać dietą - skonsultuj się z lekarzem weterynarii.

 

 

 

 

 

Komentarze

Przeczytaj również

Jak dbać o zęby psa? Kompletny przewodnik

Chociaż większość z nas kojarzy opiekę stomatologiczną głównie z ludźmi, prawidłowa higiena jamy ustnej jest równie ważna dla naszych…

Opublikowano

Jak dbać o zęby psa?

Prawidłowa higiena jamy ustnej jest ważna nie tylko dla ludzi, ale i dla psów. Zaniedbania w tej kwestii mogą…

Opublikowano