UL. GORLICKA 64/3U, WROCŁAW TEL: (71) 79 39 334 | (+48) 668 156 175
UL. DASZYŃSKIEGO 6, SYCÓW TEL: (+48) 790 706 704

Jak dbać o zęby psa?

Prawidłowa higiena jamy ustnej jest ważna nie tylko dla ludzi, ale i dla psów. Zaniedbania w tej kwestii mogą prowadzić do poważnych, zagrażających życiu stanów, w tym uszkodzenia wątroby, nerek oraz mięśnia sercowego. Odpowiednia opieka dentystyczna pozwoli naszym zwierzęcym przyjaciołom cieszyć się szczęśliwym, zdrowszym i dłuższym życiem, dlatego warto o niej pamiętać! Możemy wprowadzić kilka prostych działań, aby nasz pupil cieszył się perłowym uśmiechem przez długie lata – dowiedz się, jak zadbać o zęby psa!

Dlaczego dbanie o zęby psa jest tak ważne?

Pielęgnacja zębów psa pozwala uniknąć wielu poważnych problemów zdrowotnych. Wśród nich można wymienić zapalenie dziąseł, które powstaje wskutek nagromadzenia się płytki nazębnej – ona z kolei może zmienić się w kamień nazębny oraz przyczynić się do rozwoju chorób i zapalenia przyzębia, by przekształcić się w paradontozę. Takie dolegliwości w obrębie jamy ustnej wiążą się z bólem, który sprawia, że nasz ukochany pupil staje się osowiały oraz odmawia jedzenia.

Dbanie o zęby psa – jak to robić?

Dbanie o uzębienie psa stanowi obowiązek każdego odpowiedzialnego właściciela zwierzęcia. Regularna pielęgnacja wpływa zarówno na komfort życia, jak i zdrowie pupila, niwelując ryzyko rozwoju różnych chorób – a jak wiadomo, lepiej zapobiegać niż leczyć. Tutaj pojawia się jednak pytanie: jak dbać o zęby psa?

Szczotkowanie zębów psa

Zarówno dla ludzi, jak i dla zwierząt regularne mycie zębów stanowi podstawę zachowania zdrowia jamy ustnej. Warto przyzwyczajać do niego zwierzaka już we wczesnym okresie jego życia! Aby to zrobić, należy przez kilka dni delikatnie dotykać okolic pyska i przez skórę masować zęby. Dopiero potem możemy unosić fałd skórny i dotykać zęby bezpośrednio – możemy przy tym nanieść na palce trochę pasty, żeby powoli przyzwyczajać zwierzę do jej smaku. I na końcu możemy powtórzyć całą procedurę przy użyciu szczoteczki. Nawet jeśli pupil początkowo może być niechętny, wraz z biegiem czasu przywyknie do mycia zębów.

Chociaż idealnym rozwiązaniem jest codzienne szczotkowanie zębów pupila, jeśli nie mamy takiej możliwości, należy robić to tak często, jak tylko możemy. Ponadto, należy zaznaczyć, że do mycia uzębienia zwierzęcia nie wolno używać pasty dla ludzi – specjalny preparat możemy nabyć m.in. w lecznicy weterynaryjnej.

Podawanie gryzaków dentystycznych

Regularne podawanie psu gryzaków dentystycznych wspomaga ograniczenie odkładania się płytki nazębnej i kamienia. Ponadto, ma to pozytywny wpływ na kondycję psychiczną naszego ukochanego pupila – gryzienie w połączeniu z przeżuwaniem wycisza psa i wspomaga go w rozładowywaniu napięcia. Warto przy tym jednak wspomnieć, że nie wszystkie gryzaki są zdrowe dla naszych zwierząt. Dobrze jest wybierać produkty naturalne, takie jak suszone uszy czy świńskie ryjki.

Odpowiednia dieta

Chociaż ciężko się oprzeć błagalnemu spojrzeniu naszego pupila, nie możemy podawać mu resztek ze stołu. Wiele produktów, które spożywamy na co dzień jest niezwykle niebezpiecznych dla naszych zwierzęcych przyjaciół.

Dowiedz się więcej w artykule: Które produkty dla ludzi są nieodpowiednie dla zwierząt?

Właściwa dieta jest ważna także ze względu na zęby psa – aby zwierzę mogło cieszyć się zdrowym uzębieniem, niezbędne jest zwrócenie uwagi na jego posiłki. Warto ograniczyć podawanie pokarmu cechującego się lepką konsystencją, gdyż łatwo przykleja się on do dziąseł. Ponadto, dobrej jakości karma sucha może okazać się lepsza niż mokra – z uwagi na jej formę, może pomagać w ścieraniu powstającego kamienia nazębnego.

Regularne kontrole stanu zębów psa u weterynarza

Dbając o zęby psa, nie można zapomnieć o istocie regularnych kontroli stomatologicznych w gabinecie weterynaryjnym. Powinno się ją przeprowadzać raz na pół roku, gdyż taka regularność wizyt pozwala na wczesne wykrycie zmian i jak najszybsze wdrożenie leczenia.

Wszyscy chcemy, aby nasi zwierzęcy przyjaciele żyli jak najlepiej. Dlatego też warto pamiętać, że odpowiednia higiena jamy ustnej psa stanowi jeden z kluczowych elementów, by zapewnić mu zdrowie i szczęście. Aby dbać o zęby naszego pupila, powinniśmy je regularnie szczotkować, podawać zwierzakowi gryzaki dentystyczne, dbać o jego dietę oraz zabierać go na regularne kontrole stomatologiczne u weterynarza.

Komentarze

Przeczytaj również

Jak dobrać dietę dla psa?

Planujesz w najbliższym czasie adopcję psa? To zatem idealna pora, by odpowiednio przygotować się na nadejście czworonożnego przyjaciela. Oprócz…

Opublikowano
Alt text

Jak dbać o zęby psa?

U zwierząt (psy, koty) tak jak u ludzi są zęby mleczne i zęby stałe, mało osób o tym pamięta…

Opublikowano