UL. GORLICKA 64/3U, WROCŁAW TEL: (71) 79 39 334 | (+48) 668 156 175
UL. DASZYŃSKIEGO 6, SYCÓW TEL: (+48) 790 706 704

Jak chronić psa przed mrozem?

W okresie zimowym nasi czworonożni przyjaciele są w szczególności narażeni na działanie czynników zewnętrznych. Drastyczne zmiany temperatury na zewnątrz sprawiają, iż codzienne spacery stają się po prostu uciążliwe, a na łapkach pojawiają się nadżerki i podrażnienia. Jak zadbać o psa zimą i jak skutecznie ochronić go przed mrozem?

Pielęgnacja psa w zimie – to należy wiedzieć

Wbrew pozorom zima nie jest najlepszym przyjacielem psów. Gdy temperatury na zewnątrz pozostawiają wiele do życzenia, nasze czworonogi wymagają odpowiedniego podejścia i dobrego przygotowania. Znajdująca się na ulicy sól i zlodowaciały śnieg mogą doprowadzić do poważnych uszkodzeń na łapkach, a to niczego dobrego nie wróży. W tym szczególnym okresie należy bowiem zwrócić uwagę nie tylko na codzienną dietę psa, a także na jego pielęgnację. Bez tego ani rusz! Tuż po każdym spacerze należy oczyścić psu łapki w celu usunięcia pozostałości soli i śniegu. Tym sposobem zminimalizujecie ryzyko wystąpienia nieprzyjemnych podrażnień. Zalecane jest także, aby stosować specjalistyczne kremy dla psów na bazie wazeliny lub lanoliny, które ochronią opuszki i zniwelują dotychczasowy ból. Regularnie stosowane przed każdym wyjściem pozwolą uniknąć stanów zapalnych. Co jeszcze możecie zrobić, by ochronić pupila przed mrozem?

Odpowiednio zbilansowana dieta

Nie bez powodu zaczynamy od kwestii żywienia psów w zimie. To właśnie wtedy zużywają one znacznie więcej energii do ogrzania ciała podczas regularnych spacerów. Dieta psa w zimie powinna zostać wzbogacona o wartościowe składniki odżywcze. Czego nie może w niej zabraknąć? Przede wszystkim witamin z grupy A, D i E! Zwróćcie także uwagę na wielkość serwowanych posiłków. Zima to dobry czas na zmiany, a co za tym idzie, warto rozważyć podawanie psiakowi kilku wartościowych posiłków zamiast jednego bardzo obfitego. Organizm pupila jeszcze wam za to podziękuje! 

Ubrania ochronne dla psów – czy warto?

Tak, tak i jeszcze raz tak! W zależności od rasy psiaki mogą inaczej znosić ujemne temperatury. To jednak psy rasy małej i średniej potrzebują dodatkowego okrycia wierzchniego. Specjalne ubranko wykonane z wodoodpornego materiału z pewnością poprawi komfort życia czworonoga. Dobrze, aby wybrane okrycie nie krępowało ruchów i nie utrudniało załatwiania potrzeb fizjologicznych. W innym razie nie spełni swych podstawowych funkcji. 

Zadbajcie także o sierść waszego pupila! Zbyt częste i intensywne kąpiele w zimie nikomu ani niczemu nie służą… Na skórze psów znajduje się bariera lipidowa, której zadaniem jest ochrona psiaka przed zmiennymi warunkami atmosferycznymi. Stosowanie środków pielęgnacyjnych może bowiem zniszczyć warstwę lipidową. Jeżeli jednak kąpiel okaże się konieczna, wówczas należy dobrze natłuścić skórę oraz dokładnie ją osuszyć. Tuż po kąpieli wyczyśćcie również uszka. To właśnie na nich zbierają się wszelkiego rodzaju bakterie i zarazki, które sprzyjają zapaleniu ucha.

Ochrona psa przed mrozem – czego nie wolno robić?

Psy to bez wątpienia cudowne zwierzęta. Niemniej brak dbałości o na pozór błahe kwestie może sprawić psiakom ból czy dyskomfort. Pamiętajcie o tym zwłaszcza w okresie zimowym! Jeżeli zauważycie, iż wasza psina zaczyna drżeć lub podnosić łapki – zrezygnujcie ze spaceru. Psy małej rasy najgorzej znoszą mrozy, co więcej – ich odporność w zimie może delikatnie spaść. Warto bowiem ograniczyć spacery w najmroźniejsze dni, by nie narażać ich na złe samopoczucie.

Komfort i samopoczucie waszych czworonożnych przyjaciół są najważniejsze. Nie zapominajcie o tym!

 

Komentarze