UL. GORLICKA 64/3U, WROCŁAW TEL: (71) 79 39 334 | (+48) 668 156 175
UL. DASZYŃSKIEGO 6, SYCÓW TEL: (+48) 790 706 704

Co robić, jeżeli zwierzę zostało pogryzione?

Jedną z najlepszych rzeczy związanych z posiadaniem zwierzęcia jest wyprowadzanie go na zewnątrz. Nasz czworonóg może uwielbiać spacery po parku, lesie czy przy jeziorze – to doskonałe miejsca, by odpocząć i spędzić czas na doskonałej zabawie. Niekiedy dobrym rozwiązaniem jest też przechadzka po mieście. Spacery na świeżym powietrzu mogą przynieść ogromne korzyści Tobie i Twemu pupilowi. Ważne jest jednak, by mieć świadomość, że na zewnątrz znajdują się także inne zwierzęta – zarówno dzikie, jak i udomowione – i mogą pogryźć Twojego przyjaciela. Taka sytuacja wiąże się z dużym stresem. Dowiedz się, co robić, jeśli zwierzę zostało pogryzione!

Dlaczego zwierzęta gryzą?

U szczeniąt delikatne gryzienie często jest częścią zabawy. Sytuacja przedstawia się podobnie w przypadku kociąt – to także przejaw sympatii w stosunku do ludzi. Również dorosłe koty mogą się witać, łapiąc się zębami w okolicach brody bądź głowy.

W przypadku dorosłych zwierząt, gryzienie nie jest jednak zawsze oznaką pozytywnego nastawienia – agresywne zachowania mogą mieć wtedy wiele ukrytych przyczyn. Warczenie, szczekanie oraz gryzienie są wykorzystywane przez psy jako środek komunikacji, który pozwala im rozwiązywać problemy związane z postrzeganym zagrożeniem. Rywalizacja może dotyczyć nie tylko jedzenia czy terytorium, ale i uwagi właściciela, pozycji w grupie. Ponadto, gryzienie może być reakcją obronną wobec innego zwierzęcia.

Jak poważne są rany po ugryzieniu?

Ugryzienie psa może spowodować znaczne obrażenia skóry i tkanek miękkich – zęby i szczęki tego zwierzęcia są bardzo silne, a obrażenia, które wymierzają, mogą wyrządzić wiele krzywdy. Rany gryzione są zwykle zadawane w okolicy szyi i głowy psa, bądź jego nogach. Niektóre struktury szyi mogą łatwo ulec uszkodzeniu – to między innymi liczne nerwy, przełyk czy tchawica. Ugryzienia na pysku nierzadko skutkują poważnym uszkodzeniem oczu czy uszu.

Pysk psa jest pełen bakterii, więc każde ugryzienie, które wiąże się z przebiciem skóry, powoduje wprowadzenie bakterii i innych organizmów pod jej powierzchnię – a tam mogą się one namnażać i rozprzestrzeniać. Właśnie dlatego wszystkie rany gryzione powinny być dokładnie obejrzane w gabinecie weterynaryjnym – inaczej może dojść do infekcji.

W przypadku ugryzienia kotów, rany przez nie pozostawione nie posiadają dużej powierzchni – czasem wręcz stanowią mało widoczne punkty. Nie można jednak zapominać, że w tym przypadku również może dojść do zakażenia. Nie powinniśmy bagatelizować nawet najmniejszych ugryzień!

Co powinniśmy robić, gdy zwierzę zostało pogryzione?

Rany po ugryzieniu mają tendencję do silnego krwawienia, dlatego należy zapewnić zwierzęciu natychmiastową pomoc weterynaryjną. Gdy tego zaniechamy, mogą one ulec zakażeniu i prowadzić do poważnych powikłań. Co jednak robić w pierwszych chwilach po ugryzieniu? Jeśli Twoje zwierzę zostanie pogryzione, ważne, abyś pamiętał o tych trzech zasadach.

1.     Nie panikuj!

Doskonale rozumiemy, że gdy nasz zwierzęcy przyjaciel zostanie pogryziony, niezwykle trudno jest zachować spokój. Ważne jest jednak, by się skoncentrować i działać jak najszybciej!

Nie wchodź między zwierzęta, aby przerwać walkę – może to poskutkować tym, że sam zostaniesz ugryziony. Skup się na swoim pupilu i spróbuj go odciągnąć za pomocą obroży. Powinieneś za nią mocno chwycić od tyłu na wysokości karku i delikatnie odciągnąć zwierzaka. Właściciel drugiego czworonoga powinien zrobić to samo. Aby przerwać walkę, możesz również użyć jakiegoś przedmiotu, umieszczając go między walczącymi zwierzętami. Innym sposobem jest odwrócenie uwagi czworonogów poprzez głośny dźwięk, hałas – klakson czy klaskanie. Powinno je to zdezorientować i   pomóc w przerwaniu walki.

2.     Natychmiast oczyść rany

Natychmiast przyjrzyj się obrażeniom pupila. Jeśli Twoje zwierzę na to pozwoli, ostrożnie oczyść jego rany. Możesz zastosować chłodne kompresy, by złagodzić ból. A w przypadku, gdy rana krwawi, delikatnie uciśnij ją czystym ręcznikiem bądź gazą.

3.     Zabierz zwierzę do weterynarza

Po opanowaniu krwawienia, natychmiast skontaktuj się z weterynarzem! Udaj się do kliniki weterynaryjnej, by lekarz mógł dokładnie zbadać zwierzę, a następnie zalecić odpowiedni plan leczenia – może on obejmować między innymi pielęgnację rany, antybiotyki i leki przeciwbólowe.

Równie istotne jest wyegzekwowanie od właściciela psa, który pogryzł naszego pupila, zaświadczenia o szczepieniu przeciw wściekliźnie, aby lekarz mógł przedsięwziąć ewentualne kroki w tym kierunku. Takiego zaświadczenia może wymagać również druga strona – warto mieć je „pod ręką”.

Komentarze

Przeczytaj również

Jak przygotować zwierzę do USG?

Badanie ultrasonograficzne stanowi technikę nieinwazyjnego obrazowania, które, dzięki użyciu fal ultradźwiękowych, pozwala na obejrzenie wewnętrznych struktur. Chociaż pierwszy raz…

Opublikowano

RTG zwierzęcia - kiedy warto je zrobić?

Postęp technologii umożliwił rozwój medycyny weterynaryjnej – dzięki odkryciu nowego rodzaju promieniowania przez Wilhelma Rentgena w 1896 roku, możliwe…

Opublikowano