UL. GORLICKA 64/3U, WROCŁAW TEL: (71) 79 39 334 | (+48) 668 156 175
UL. DASZYŃSKIEGO 6, SYCÓW TEL: (+48) 790 706 704
 Przychodnia weterynaryjna w Sycowie

Pół roku działalności oddziału Przychodni w Sycowie

W tym miesiącu mija pół roku jak otworzyliśmy drugą Przychodnię Weterynaryjną. Podsumowaliśmy naszą działalność i wszyscy lekarze pracujący w Przychodni Novet w Sycowie stwierdzili, że zaskoczyła nas liczba kotów i psów z nowotworami narządów rodnych.

Nie ma tygodnia, bez operacji usunięcia guzów z listwy mlecznej. Jako lekarze weterynarii z kilkuletnimi stażami nie sądziliśmy, że tak dużo zwierząt jest ciągle blokowanych hormonalnie. Niestety natury nadal nie da się oszukać. Jeżeli suka od urodzenia nie ma ani jednej cieczki a kotka ani jednej rujki to wcześniej czy później musi wystąpić problem z zaburzoną gospodarką hormonalną.

Mieliśmy dwie kotki, które wg właściciela były blokowane tabletkami na powstrzymanie rujki a i tak potrafiły zajść w ciążę. Nie wiemy, czy jest to wina złej edukacji właścicieli i podawanie przez nich złych dawek czy sposobu podania. Trzeba zawsze pamiętać, że leki podaje się w domu a nie w przychodni weterynaryjnej i właściciel musi wiedzieć jak ma bezpiecznie podać tabletkę i np. nie dać się ugryźć.

Do Przychodni weterynaryjnej Novet w Sycowie zgłosiły się w tym krótkim czasie dwie osoby z kotkami, u których lekarze zastosowali antykoncepcję hormonalną przed okresem dojrzałości płciowej. U obu kotek doszło do gigantycznego rozrostu listwy mlecznej. Leczenie tych “kocich dzieci” okazało się długie i kosztowne, a można było przeprowadzić sterylizację w wieku młodzieńczym bez wpływu na zdrowie tych zwierząt.

Kolejnym ciekawym przypadkiem była suka owczarka, która zaraz po pierwszej rui dostała zastrzyk hormonalny i po 3 tygodniach wystąpiło u niej ropomacicze czyli ropne zapalenie macicy.
Państwo po przeprowadzonej rozmowie zdecydowali się na sterylizację.

W naszej Przychodni weterynaryjnej Novet zawsze informujemy właścicieli, że najlepszą antykoncepcją jest zabieg chirurgiczny. Najważniejsza jest edukacja właścicieli, trzeba dokładnie wytłumaczyć jak wygląda zabieg, jakie niesie korzyści, jakie ryzyko jest ze stosowania antykoncepcji hormonalnej. Można również poruszyć kwestie finansową, stosowanie tabletek lub zastrzyków przez np. 10 lat nie jest nigdy tańsze od przeprowadzenia zabiegu operacyjnego.

Czasami zastanawiamy się, czy jesteśmy w stanie jako weterynarze przekonać właścicieli do zabiegu operacyjnego, czy lepszą opcją byłaby rozmowa z właścicielem suki, która przeszła nowotwór listwy mlecznej i niestety nie udało jej się uratować.

Kilka przypadków w Przychodni weterynaryjnej Novet pokazało, że interwencja/pomoc przyszła za późno. Przy nowotworach na listwie mlecznej musimy liczyć się z przerzutami np. do płuc. W Przychodni Novet przed zabiegami usuwania nowotworów wykonujemy rtg płuc i rozpoznanie przerzutów w klatce piersiowej wyklucza przeprowadzenie zabiegu. Taka informacja jest wyrokiem dla psa/kota.

Przed nami kolejne miesiące pracy, zobaczymy co przyniesie jesień i zima...

Komentarze