UL. GORLICKA 64/3U, WROCŁAW TEL: (71) 79 39 334 | (+48) 668 156 175
UL. DASZYŃSKIEGO 6, SYCÓW TEL: (+48) 790 706 704
Ciąża i poród u psa

Ciąża i poród u psa

Psy są zwierzętami, które mogą zajść w ciąże już przy pierwszej rui. Ruja jest objawem dojrzałości płciowej co nie oznacza, że pies dojrzewa w tym czasie fizycznie. Przykładowo, suka owczarka niemieckiego może zajść w ciążę przy pierwszej cieczce około 9 miesiąca życia, a fizycznie dojrzeje dopiero około 18 miesiąca życia.

Kiedy kryć sukę

W naszej Przychodni Novet uczulamy właścicieli psów, że już przy pierwszej cieczce muszą pilnować suki przed nieplanowanym zajściem w ciążę. Właścicieli rasowych, wystawowych psów nie trzeba przed tym przestrzegać, ponieważ w Polsce suka uzyskuje status suki hodowlanej dopiero po 15 miesiącu życia. W tym czasie jest już najczęściej po 2 cieczce.

Krycie suki w pierwszej cieczce - czy można?

Krycie suki w pierwszej cieczce jest zdecydowanie niepożądane, należy pamiętać, że jest to jeszcze dziecko i nie wolno kryć niedojrzałego fizycznie psa. Ciąża u psa trwa średnio 63 dni. Suka zmienia swój wygląd dopiero po 30 dniu ciąży. Można zauważyć większy brzuch, powiększone sutki. Od tego momentu ciężarna suka powinna więcej jeść. Nie zaleca się suplementacji witamin u dobrze karmionej suki, jeżeli jednak spodziewamy się większej ilości szczeniąt, można w tym czasie podawać karmę dla szczeniąt. Tak jak u ludzi, również u psów w ciąży nie jest wskazana otyłość. Taki stan zdecydowanie utrudni poród.

Kiedy jest poród u suki i ile trwa

Poród może zacząć się czasami kilka dni przed 63 dniem lub kilka dni po 63 dniu. Przyjmuje się, że szczenięta zdolne są same przeżyć od 57 dnia ciąży. Wtedy mają już prawidłowo rozwinięte płuca i są w stanie same oddychać. Mamy dwie możliwości rozwiązania porodu. Poród siłami natury i poród przez cesarskie cięcie.

Szczeniaki - ciąża i poród u psa

Poród naturalny u psa (suki)

Przed porodem siłami natury suka bardzo często jest niespokojna, szuka sobie cichego miejsca. Ma dużo słabszy apetyt, może nawet odmówić jedzenia. W gruczołach mleko może pojawić się nawet na dobę lub dwie przed porodem.

Dużo hodowców mierzy temperaturę wewnętrzną ciała psa, temperatura przed porodem może spaść nawet o 1,5 stopnia. Nie jest to jednak typowy objaw. Poród rozpoczyna się wydaleniem czopu śluzowego i urodzeniem pierwszego szczeniaka. Od tego czasu przerwa między każdym kolejnym szczeniakiem nie powinna przekraczać 5 godzin. W przeciwnym razie trzeba bardzo szybko szukać pomocy u lekarza weterynarii.

Bardzo rozsądnym krokiem jest wykonanie USG w ciąży, w celu ustalenia liczby szczeniąt. Dobrym aparatem i przy dużym doświadczeniu można ocenić ile szczeniąt jest w macicy i na jakim są etapie rozwoju. W naszej Przychodni Novet wykonujemy badania wysokiej klasy aparatem Firmy GE i jesteśmy w stanie potwierdzić ciąże i policzyć płody już od 21 dnia od krycia.

Taka wiedza bardzo ułatwia właścicielom psów ustalenie ile szczeniąt w trakcie porodu może znajdować się w "brzuchu" suki. Nie należy wierzyć w mity, że suka powinna zjeść wszystkie łożyska od szczeniąt. Taka informacja nie została nigdzie potwierdzona naukowo, dlatego powinniśmy sprzątać wszystkie pozostałości po porodzie. Po urodzeniu szczenięta są najczęściej dokładnie wylizywane przez matkę i zaczynają od razu pić od suki mleko (siarę). Pępowina podczas lizania jest przerywana a jej reszta z czasem się zasuszy, nie powinniśmy obcinać nożyczkami pozostałości po pępowinie. Przy dużej ilości szczeniąt właściciel powinien przypilnować, aby każde szczenię mogło zaraz po porodzie mieć dostęp do sutka i móc pić mleko (siarę).

Poród przez cesarskie cięcie u psa

Można do tego tematu podejść na dwa sposoby. Możemy tak jak u kobiet zaplanować cesarskie cięcie. Najczęściej dzieje się to u suk, które już kiedyś miały problem z oszczenieniem się i trzeba było wykonać cesarskie cięcie. Kolejny poród u takiego psa często też rozwiązujemy cesarką, planujemy ją np. na 60 dzień i właściciel przyprowadza psa na zabieg.

Planowane cesarskie cięcia wykonuje się również u małych ras - Yorki, Chihuahua, Pinczery miniaturowe, Maltańczyki, Buldogi francuskie, Boston terriery itp. Kolejnym powodem wykonywania cesarskich cięć jest trudność z oszczenieniem się suki siłami natury. Jest to najczęstszy powód wykonywania cesarskich cięć.

Tak jak napisałem wcześniej, przedłużający się poród kolejnego szczeniaka pow. 5 godzin jest wskazaniem do wykonania zabiegu. Jeżeli szczenię podczas naturalnego porodu zaklinuje się w drogach rodnych, w tym wypadku też powinniśmy wykonać zabieg. Po cesarskim cięciu i suka i szczeniaki wychowują się bez najmniejszych problemów, dlatego nie ma co obawiać się tego zabiegu. Oczywiście zakładając, że wykonuje go lekarz z doświadczeniem i w przygotowanej odpowiednio do tego Przychodni Weterynaryjnej. Do ciąży i do porodu właściciele powinni podejść bardzo rozważnie, nie ma wskazań do rozmnażania psów a już w szczególności mieszańców.

Komentarze