UL. GORLICKA 64/3U, WROCŁAW TEL: (71) 79 39 334 | (+48) 668 156 175
UL. DASZYŃSKIEGO 6, SYCÓW TEL: (+48) 790 706 704

6 zabaw z psem, gdy pada deszcz

Psy potrzebują odpowiedniej dawki aktywności – niezależnie od tego, czy za oknem obserwujemy jest śnieg, promienne słońce czy deszcz, nasze pupile potrzebują zarówno stymulacji psychicznej, jak i fizycznej. Jeśli jednak warunki atmosferyczne na zewnątrz nie są sprzyjające, warto mieć wiele pomysłów na zabawę z psem w zaciszu własnego domu. Stanowią one doskonałą okazję do zacieśnienia więzi właściciela ze zwierzęciem – zobacz, jakie przygotowaliśmy propozycje!

Zabawy węchowe z ukrytymi smakołykami

Zabawy węchowe to idealny trening zarówno dla ciała, jak i umysłu naszego zwierzaka. Chociaż psy są posiadaczami bardzo silnego zmysłu węchu, niekiedy należy im przypomnieć, aby go ćwiczyły – takie ćwiczenia systemu węchowego uzupełnione smakołykami czy zabawkami z pewnością podekscytują naszego pupila!

Zgaduj-zgadula

Dla psów, które dopiero rozpoczynają intensywniejszą pracę nosem, idealna będzie zabawa zgaduj-zgadula – zwierzęta szybko uczą się jej zasad, a ponadto uczestnictwo w niej nie wymaga większych umiejętności. Aby rozpocząć zabawę, wystarczy przygotować smakołyki, a następnie schować jeden z nich w dłoni. Wtedy pokazujemy zwierzęciu obydwie dłonie zaciśnięte w pięści – zadaniem psa jest wskazanie łapą bądź nosem, gdzie ukryliśmy przysmak. Prawidłową odpowiedź należy nagrodzić, natomiast w przypadku pomyłki zabawa zaczyna się od nowa.

Ukrywanie nagrody pod pojemnikiem

Do tej zabawy potrzebne nam będzie kilka pudełek bądź nieprzezroczystych pojemników – przy pomocy jednego z nich należy ukryć przysmak bądź zabawkę. Następnie powinniśmy zachęcić naszego pupila do wąchania pojemników. Jeśli zatrzyma się przy tym, które zawiera nagrodę, należy podnieść pudełko i nagrodzić psa za zwycięstwo. Aby rzucić pupilowi większe wyzwanie, zdecydowanie warto stopniowo dodawać kolejne pudełka i rozmieszczać je w większej odległości od siebie. 

Gra z ręcznikiem

Kolejną prostą zabawą, którą możemy urozmaicić deszczowy dzień jest gra z ręcznikiem. Co ważne, nie potrzebujemy do niej jakichkolwiek dodatkowych zabawek czy sprzętu. Wystarczy wziąć stary ręcznik i rozłożyć go na podłodze, a następnie umieścić na nim kilka małych smakołyków – wtedy całość należy kilkakrotnie zwinąć. Im bardziej pozwijamy materiał, tym trudniejsza będzie gra. Przeszukanie wszystkich fałdek i odnalezienie ukrytych skarbów zajmie pupilowi co najmniej kilka minut, zapewniając mu doskonałą zabawę.

Zabawa z psem w chowanego

Jeśli nasz pies zna jakąkolwiek komendę, która skłania go do szukania czegoś ukrytego, możemy wykorzystać ten fakt podczas zabawy w chowanego. To swego rodzaju gra myśliwska, która pozwala zwierzęciu kierować się jego naturalnymi instynktami.

Zabawę zaczynamy od pokazania zwierzakowi, co zamierzamy ukryć – może być to przykładowo jego ulubiona zabawka. Możemy przy tym się chwilę z nim pobawić, aby zainteresować pupila danym przedmiotem. Potem zostawiamy psa w jednym pomieszczeniu i ukrywamy zabawkę tak, by zwierzak nie znał jej lokalizacji. I wtedy wystarczy kazać psu szukać. Druga wersja tej zabawy polega na tym, że jedna osoba zostaje z psem w jednym pokoju, a my chowamy się gdzieś indziej.

Tor przeszkód

Jeśli nasz pies uwielbia aktywność fizyczną i odczuwa szczególną frustrację, jeśli nie może wybiegać się na zewnątrz, warto dać mu wyzwanie w postaci toru przeszkód. Trening zwinności można przeprowadzić m.in. dzięki specjalnym płotkom – nie są one jednak niezbędne, gdyż przy odrobinie kreatywności możemy stworzyć własny tor. Można tego dokonać przy użyciu rzeczy, które posiada każdy z nas. Przykładowo, aby stworzyć tunel, wystarczy przykryć kocem dwie boczne ściany stolika – niektóre zwierzaki mogą początkowo odrobinę bać się przechodzić pod spodem, ale smaczek z pewnością doda im odwagi!

Przynoszenie przedmiotów

Wiele psów uwielbia aportować – taka zabawa w pomieszczeniach zamkniętych wiąże się jednak z ryzykiem, że coś zbijemy bądź uszkodzimy. Można tę aktywność jednak trochę zmodyfikować. Kiedy nasz zwierzak będzie czekać w pozycji siedzącej, wystarczy przeturlać bądź zanieść daną zabawkę w dane miejsce, a następnie wydać komendę, która pozwoli psu pobiec za przedmiotem.

Wszystkie powyższe aktywności zapewnią naszym zwierzakom doskonałą stymulację fizyczną i psychiczną. Następnym razem, gdy niekorzystna pogoda zatrzyma Cię i Twojego pupila w domu, wypróbuj te 6 zabaw z psem, gdy pada deszcz. Należy jednak pamiętać, aby nie przesadzać z ilością smakołyków!

Komentarze

Przeczytaj również

Jak żyć z psem, który traci wzrok?

Opieka nad niewidomym bądź tracącym wzrok psem wymaga od właścicieli czworonogów odpowiedniego podejścia i dużego zaangażowania. Pierwsze tygodnie tuż…

Opublikowano